Kursbeskrivning
Överprövning av offentlig upphandling
Bestämmelserna om rättsmedel i offentlig upphandling härstammar från EU-direktiv och har införlivats i 20 kapitlet i LOU och LUF. Under dagen redovisas förutom bestämmelserna om rättsmedel i LOU och LUF även de särskilda processuella regler för upphandlingsmål som har utvecklats rättspraxis. Här avses frågor avseende bl.a. talerätt, processramen samt bevisbörda och beviskrav. Under dagen behandlas vidare skadestånd i anledning av en utförd offentlig upphandling.
Genomgången präglas av en praktikers perspektiv med lärdomar och erfarenhet från processer i samtliga instanser, inklusive Högsta förvaltningsdomstolen och Högsta domstolen.
Syftet med kursen är att redovisa överprövningsprocessen i upphandlingsmål i förvaltningsdomstolarna och att jämföra den med bestämmelserna i LOU/LUF och förvaltningsprocesslagen. Varmt välkommen!
Hur påverkar COVID-19 denna utbildning?
Vi på utbildning.se är övertygade om att kunskap driver människor och organisationer framåt. Det gör även de arrangörer vi samarbetar med.
Många utbildningar ställs exempelvis om från klassrums- till distansutbildning.
För att ta reda på om en utbildning påverkas med anledning av COVID-19, kontakta gärna arrangören.
Målgrupp
Domare i förvaltningsdomstolar, advokater och biträdande jurister, jurister på myndigheter och offentliga bolag och upphandlingschefer som vill utöka sin förståelse för och kunskap om förvaltningsprocessen i offentlig upphandling.
Program
08:30 - 09:00
Registrering, kaffe och smörgås
09:05 - 09:45
Förvaltningsprocessen i FPL
- Partsställning
- Domstolarnas roll i processen
- Processramen
- Överklagbarhet
- Talerätt
09:45 - 10:30
Rättsmedlen i LOU
- Överprövning
- Civilrättslig/offentligrättslig bundenhet
- Prövningstillstånd
- Skadestånd
10:30 - 10:45
Kaffepaus
10:45 - 12:00
Upphandlingsmål i FPL
- Kommunalbesvär/upphandlingsmål
- Överprövningsbara beslut
- Talerätt
- Avskriva/avvisa
- Avtalsspärr
- Preskriptionstider
- Avbryta - avsluta - inhibition
12:00 - 13:00
Lunch
13:00 - 14:45
Upphandlingsmål i FPL (forts.)
- Anbudens giltighetstid
- Överprövning då avtal tecknats
- Preklusionsfrågor
- Domstolsprövningens omfattning
- Kontradiktoriskt förfarande - tvistemålsliknande karaktär
14:45 - 15:15
Kaffepaus
15:15 - 16:15
Upphandlingsmål i FPL (forts.)
- Beviskrav/bevisbördan
- Skadeprövning
- Beslut att göra om eller rätta
- Prövningstillstånd till KamR och HFD
- Ogiltighet
- Förhållandet överprövning/skadestånd
16:15 - 17:00
Nyheter inom offentlig upphandling
- Nya upphandlingsdirektiv
- Nytt direktiv för koncessioner?
- Upphandlingsutredningen
- Ny upphandlingsmyndighet?
17:00
Kursen avslutas
Kursinnehåll
Kursen kommer att behandla bl.a. följande programpunkter:
- Partsställning och processram i överprövningsprocessen
- LOU:s rättsmedel – överprövning, skadestånd m.m.
- Överprövningsbara beslut, talerätt och avtalsspärr
- Bevisfrågor
- Skadestånd
- Nyheter inom den offentliga upphandlingen
Investering
8 900 sek. exkl. moms.
Kursavgiften inkluderar dokumentation, kaffe och smörgås, lunch samt fika.
Kursledare
Anna Ulfsdotter Forssell- advokat och grundare av Advokatfirman Ulfsdotter - Ulfsdotter Law.
Examen, diplom m.m.
Kursen uppfyller Advokatsamfundets krav på professionell fortbildning av advokater och omfattar 6,5 kvalificerade kurstimmar. Intyg skickas till deltagarna efter genomförd utbildning.
Intresseanmälan
Norstedts Juridik

Norstedts Juridik - marknadens ledande utgivare och leverantör av juridiska tjänster
Efter 150 år i juristbranschen kan vi juridik och vet vad våra kunder behöver. Med vårt breda kursutbud och våra välrenommerade juridiska experter erbjuder vi kvalificerad fortbildning för dig som arbetar med juridiska frågeställningar. Som kursdeltagare får du fördjupad kunskap...
Kontaktuppgifter
Norstedts Juridik
För att få mer information om utbildningen Överprövning av offentlig upphandling från Norstedts Juridik, fyll i dina uppgifter: