Kursbeskrivning

Möter du patienter med demenssjukdom?
Kursen Demenssjukdom från cell till samhälle - för tandläkare, tandhygienister, dietister, logopeder och audionomer ger 15 hp och ges på distans. Kursen är multiprofessionell vilket ger en större förståelse för hur olika professioner arbetar med demens. Utbildningen är framtagen i samarbete med Stiftelsen Silviahemmet och ges på engelska.
Kursen är den första i sitt slag där olika professioner som arbetar inom området demenssjukdom genomför tillsammans. Tandläkare, tandhygienister, logopeder, dietister, arbetsterapeuter, fysioterapeuter och audionomer läser denna kurs tillsammans, vilket ger dig ett unikt multiprofessionellt perspektiv på tillstånden. Kursen ger även möjlighet att bygga nätverk mellan olika professioner och att förstå den orala hälsan och kommunikativa funktionen från olika synvinklar.
Efter godkänd kurs erbjuds du, förutom intyg från KI, även Silviahemmets diplom. Godkänd kurs ger dig titeln Tandläkare/tandhygienist/logoped/dietist med diplom från Stiftelsen Silviahemmet och en speciellt framtagen pin som utdelas av H.M. Drottningen vid en ceremoni.
Kommande kursstarter
Målgrupp
Legitimerade tandhygienister, tandläkare, dietister, logopeder och audionomer som arbetar med äldre patienter och som i sin vardag möter patienter med demenssjukdom.
Kursinnehåll
Kursen är indelad i två delkurser:
Demenssjukdom ur ett biologiskt perspektiv, 7.5 hp
Denna delkurs behandlar de vanligast förekommande demenssjukdomarna utifrån prevention, orsak, symtom, progression och intervention. Delkursen behandlar även konsekvenser av sjukdomarna utifrån ett biopsykosocialt perspektiv.
Demenssjukdom ur ett samhällsperspektiv, 7.5 hp
Denna delkurs behandlar bemötande av personer med demens i samhället utifrån olika stadier av sjukdomen. Det ingår också reflektion över hur det är att leva med demenssjukdom och som anhörig, utifrån viktiga begrepp inom område.
Upplägg
Kursen är på 15 hp, går på halvfart (50%) och ges helt på distans med ett mindre antal online-möten. Arbetsformerna är individuella studieuppgifter, arbete i grupp, virtuella diskussioner, seminarier och föreläsningar. Undervisningen sker på engelska.
Tid & plats
Kursstart: 3 november 2025.
Interaktiva distansstudier via lärplattformen Canvas samt videomöten i Zoom
Intresseanmälan
Recensioner
Snittbetyg: 5
Jag rekommenderar verkligen den här utbildningen. Det var särskilt lärorikt att få diskutera med de andra professionerna i kursen som arbetar med personer med demenssjukdom.
Karolinska Institutet – ett av världens ledande medicinska universitet
Karolinska Institutet erbjuder kompetensutveckling genom uppdragsutbildningar inom bland annat medicin, biomedicin, odontologi, vård och hälsa samt ledarskap. Karolinska Institutets uppdrag är att genom forskning och utbildning medverka till att förbättra människors hälsa. I Sverige står Karolinska Institutet för drygt 40...
Läs mer om Karolinska Institutet Uppdragsutbildning och visa alla utbildningar.
Jag har redan god nytta av de kunskaper jag fått, både i direkt patientverksamhet och jag har även vidareförmedlat kunskapen i min organisation.