Beskrivning av: Produktionsledning

- Projektprocessens faser
- Facilitering av effektiva samarbeten
- Produktionsplanering med budget och tidplan
Gillar du att driva projekt, arbetsleda människor och team? Då kan den här kursen hjälpa dig att få de kunskaper och verktyg som behövs för att du ska kunna arbeta i rollen som produktionsledare och ansvara för egna uppdrag.
Om kursen
Dina huvuduppgifter som produktionsledare är ofta att planera, driva och samordna, vare sig det gäller annons-, webb- eller filmprojekt, evenemang, informationskampanjer eller annan regelbunden medieproduktion. Därför är det bra om du har intresse och känsla för ordning och struktur, men också människor.
Nyckelfärdigheter när du jobbar med team och i projektform är självledarskap och effektiv kommunikation. Under kursen får du både kunskap, verktyg och modeller för både det praktiska genomförandet och ledarskapet. Och självklart tid för reflektion och diskussion.
Den här kursen ger dig verktyg och kunskaper du behöver för att kunna verka som produktionsledare på byrå eller marknadssidan.
Vem är kursen för?
Den vänder sig till dig som har god inblick i branschen; som redan idag administrerar eller produktionsleder projekt eller som har för avsikt att göra det i framtiden.
Ansökan och antagningskrav
Skicka också med
På denna kurs krävs det inga ansökningshandlingar.
När får jag besked om jag kommit in?
På denna kurs gäller löpande antagning och principen först till kvarn. Din ansökan är bindande först efter att du tackat ja till kursen via mailbekräftelsen som skickas ut. Det innebär att du är garanterad en plats i och med din anmälan under förutsättning att vi fortfarande har platser kvar att erbjuda.
Kursintyg
Efter genomförd kurs (och minst 80% närvaro) utfärdas kursintyg.
Vad kostar kursen?
Studieavgift inkl. moms
31 875 kronor
Studieavgift exkl. moms
25 500 kronor
Kursdatum
Onsdag 29/11, torsdag 30/11 och fredag 1/12 kl 09:00-16:00
Kursansvarig
Malin Ingevall, föreläsare och byråcoach, utvecklar samarbetsskicklighet. Malin har föreläst och utbildat i projekt- och produktionsledning, ledarskap och självledarskap på Berghs och i egen verksamhet. I drygt 28 år har hon samlat erfarenheter främst från kommunikationsbranschen och roller som VD, teamlead, projekt- och produktionsledare samt egenföretagare i 7 år och då bland annat som utbildare och byråcoach.
Det här får du
- Defintion av roller och ansvar
- Projektprocessens faser och milstolpar
- Facilitering och ledning av effektiva samarbeten
- Självledarskap
- Produktions- och tidsplanering
- Kalkylering och budgetering
- Korrektur- och ändringshantering
Kommande kursstarter
Intresseanmälan

Kraft att utvecklas – igår, idag, imorgon
Berghs School of Communication älskar all form av kommunikation och vi drivs av att se människor utvecklas! Vårt mål är att fortsätta utbilda framtidens bästa kommunikatörer, det har vi gjort sedan 1941. Berghs ligger i centrala Stockholm och erbjuder strategisk och...
Läs mer om Berghs School of Communication och visa alla utbildningar.