Kursbeskrivning
REQB Foundation Level
Sammanfattning
Betydelsen av krav och systemanalys är av enorm vikt inom systemutveckling och IT projekt, och dessa fakta uppmärksammas allt mer. Därför behövs REQB-certifiering, en certifiering som syftar till att ge en gemensam förståelse av termer som man använder inom kravhantering samt en bild av hur kravinsamling, analys och hantering bedrivs på ett tids- och kostnadseffektivt sätt.
De flesta problem som uppstår i projekt kommer oftast ifrån en bristande definition av vilka tillgångar eller tillvägagångssätt som krävs för det specifika projektet. Otydlighet och bristande kontinuitet i vad behovet är kan ge en stor negativ effekt på slutresultatet.
För att förbättra och kunna säkerställa genomförandets kvalité är det av stor vikt att förbättra de disciplinära behoven inom ingenjörskonst. REQB (Requirements Engineering Qualification Board) har utvecklat en internationell standard som ger dig verktygen att kunna undgå de mest vanliga problemen och kunna lösa de som dyker upp.
Att ta REQB certifikatet visar att du är en expert inom området i vad ett krav är samt hur man identifierar, samlar in, dokumenterar, modellerar, verifierar och ändrar kraven.
Kursinnehåll
Översikt
- Introduktion till kravarbetet i sin helhet
- Kravledning och kravdesign
- Viktiga begrepp
- Relevanta standarder
- Kvalitetsattribut för krav
Process och metodik
- Krav i agila och traditionella sammanhang
- Mätning och förbättring av kravprocessen
- Olika perspektiv – kund och leverantör
- Vanliga utmaningar i kravarbetet
Roller och ansvar
- Intressenter i kravarbete
- Kundens ansvar
- Leverantörens ansvar
- Specifika kravroller
- Vilka personliga egenskaper krävs?
Projekt och riskhantering
- Kravarbete och viktiga milstolpar i projekt
- Vanliga misstag i kravarbete
- Typ av risker
- Bedömning och hantering av risk
Kravinsamling
- Avtal och kravnivåer
- Intressentanalys
- Olika kravkategorier
- Funktionella och ickefunktionella krav
- Olika insamlingstekniker
Kravanalys
- Krav och lösning
- Kravnivåer
- Kravmodellering
- Tidsestimering
- Prioritering
- Förhandling och överenskommelse
Kravspecificering
- Vanliga typer av specifikationer
- User Stories
- Kravspecifikationens innehåll
- Process för att skriva krav
- Betydelsen av språknivå
Validering och kvalitetssäkring
- Felkällor
- Granskning
- Testtekniker
- Mätetal
Ändringshantering
- Källor till ändringar
- Ändringsprocessen
- Ändringsråd
- Spårbarhet
Verktygsstöd
- Kategorier av verktyg i kravsammanhang
- Val och införande av kravhanteringsverktyg
Certifiering
- Förberedelse
- Prov
- Certifieringsprovet för kursen är frivilligt. För provet tillkommer en kostnad på 2 800 kr.
Vem bör deltaga?
Kursen vänder sig främst till dig som arbetar som kravställare, kravhanterare eller beställare av IT-system. Kursens breda upplägg gör dock att kursen är synnerligen lämplig även för dig som är testansvarig, systemutvecklare, programmerare, projektledare m.m.
Kursmål
Efter kursen kommer du att ha goda kunskaper i vad ett krav är samt hur man identifierar, samlar in, dokumenterar, modellerar, verifierar och ändrar kraven.
Certifiering
Tentamen (f.n. enbart på engelska) tar 60 minuter och består av 40 flervalsfrågor där endast ett svar är det korrekta. Frågorna poängsätts med 1 poäng för varje rätt svar och 60% rätt krävs för att klara tentamen. Frågor under tentamen är ej tillåtet och kommer ej att besvaras. Alla eventuella anteckningar måste göras på tentamensunderlaget och lämnas in tillsammans med dina svar. Kurstider ; Dag 1; 09:00 - 17:00 Dag 2; 09:00 - 16:00 Certifieringsprov dag 2; 16:15 - 17:30
Målgrupp
Du bör ha erfarenhet av att arbeta med ny- eller vidareutveckling av IT-system t ex som kravställare, beställare, systemutvecklare, testare eller programmerare.
Investering
I priset ingår all kursdokumentation, lunch och fika
Intresseanmälan
NFI Utbildning AB
NFI Utbildning AB är idag ett heltäckande utbildningsföretag med fler än 50 kurser inom många olika ämnesområden; Ledarskap, Projektledning, kommunikation och IT. Vi har bedrivit kvalificerad utbildningsverksamhet sedan 1985. Sedan starten har fler än 50 000 personer deltagit i vår...