Kursbeskrivning
SQL (Structured Query Language) är det generella kommando- och programmeringsspråk med vars hjälp man på ett standardiserat sätt kan kommunicera med de flesta relationsdatabaser. Nästan alla IT-system som utvecklas idag baseras på att information lagras och i viss mån bearbetas i relationsdatabaser. Därför är SQL den enskilt viktigaste tekniken vid all typ av databearbetning idag.
Kursmaterialet till denna intressanta och mycket uppskattade endagskurs är helt på svenska, framtaget av kursläraren och baserad på hans erfarenheter.
Kursinnehåll
Historien bakom SQL
- Inledning
- Vad är en databas?
- Relationsteorins historia
- När blev det SQL?
- När blev SQL en standard?
- Varför ska man ha en standard?
Hur definieras en relationsdatabas
- Vad är en relationsdatabas?
- Hur lagras informationen i en relationsdatabas?
- Exempel på information i en relationsdatabas
- Läsa i tabeller
- Relationer
- Egenskaper - kolumner
- Tabeller
Hur söker man i tabeller?
- Sökning i tabeller (queries)
- Användning av vyer
- Hur är SQL-syntaxen tänkt att fungera?
- Projektioner och restriktioner
- Hur kan olika villkor formuleras?
- Genomgång av predikat
- Att göra matematiska beräkningar
- Sammanslagning av fält
- Where-satser
- OR och AND - vilkorssatser
- Vad är evalueringsordning?
- Hur definierar man en mängd?
- Kombinerade frågor - Union
- Sortering - Order By
- Funktioner i SQL
- Delsummering - Group By
- Skalära funktioner
- Select-satsen och Alias-begreppet
- Join-villkoret
- NULL
Hur ändrar man data?
- Att lägga till data i en tabell - Insert
- Att förändra data - Update
- Att radera data - Delete
Hur används SQL idag och i morgon?
- Applikationer
- Stordatorer
- Client/Server och Internet
Vem bör deltaga?
Kursen riktar sig främst till dig som har liten eller ingen erfarenhet av att arbeta med SQL. Kursen är lämplig för såväl dig som är PC-användare samt systemerare som vill lära dig eller repetera grunderna i SQL.
Övningar
Under kursen genomförs, under lärarens ledning, flera kortare övningar i hur man arbetar med SQL-databaser. OBS! Övningarna är ej hands-on framför egen dator på denna kurs.
Förkunskaper
Allmänna kunskaper om IT-system är en fördel. I övrigt krävs inga speciella förkunskaper.
Kursmål
Du ska efter kursen ha erhållit god kännedom om SQL och dess användningsmöjligheter idag och i framtiden. Som PC-användare ska du kunna utnyttja SQL för att definiera och hämta rapporter från andra system.
Lärare
Mats Olofsson Mats har sedan 1986 arbetat med data inom allt från Access till MySQL. Han har under många år undervisat i Access, SQL server, VBA, SQL, T-SQL, VB, C++ och MySQL. Mats är känd för att ha en förmåga att vara väldigt flexibel och anpassa sig efter varje elevs behov, samt besitta en mycket bra pedagogisk förmåga.
Intresseanmälan
NFI Utbildning AB
NFI Utbildning AB är idag ett heltäckande utbildningsföretag med fler än 50 kurser inom många olika ämnesområden; Ledarskap, Projektledning, kommunikation och IT. Vi har bedrivit kvalificerad utbildningsverksamhet sedan 1985. Sedan starten har fler än 50 000 personer deltagit i vår...