
Kursbeskrivning
TA KONTROLL ÖVER DIN EGEN FRUSTRATION I MÖTET MED BESVÄRLIGA PERSONER
Detta är endagsutbildningen för dig som vill förstå vad det är som händer i dig när en konflikt uppstår. Varför tycks vissa människor vara så besvärliga och hur kan du förhindra att bli stressad och irriterad, när kommunikationen inte är så smidig som du önskar?
Den här kursen lär dig allt om hur du kan förhålla dig till besvärliga personer och beteenden i din vardag. Genom att gå den här kursen kommer du att bli bättre på att hantera konflikter, öka din förståelse för andra människor och få massor med verktyg, aha-upplevelser och tankeställare.
"Väldigt bra kurs med två jättebra föreläsare. I mitt jobb kommer jag ibland i kontakt med kunder där det blivit fel och då kan det bli arga tonlägen. Men på den här utbildningen fick jag tips och tricks på hur jag kan bemöta sådant."
Linda Thelander, Product Assistant, NovaSol
Målgrupp
Den här utbildningen riktar till alla som emellanåt känner irritation över att kommunikationen med medarbetare, kunder eller samarbetspartners inte fungerar. Kanske är det en särskild person du har väldigt svårt att hantera? Eller rent av flera stycken?
Kursinnehåll
På kursen får du bland annat lära dig:
- Öka din egen förståelse för andra personlighetstyper och konflikter som uppstår
- Hur du tar kontroll över situationer med frustration, missförstånd och rivalitet
- Strategier som hjälper dig i mötet med besvärliga individer
- Hur du själv kan bidra till en bättre samarbetskultur på jobbet
- Praktiska exempel på effektiv och smart kommunikation utan missförstånd
Upplägg
I kursavgiften ingår frukostfralla, lunch, eftermiddagsfika och dokumentation.
Kursledare
Magnus Hedberg är för de flesta kanske mest känd som programledare för TV3:s ”Lyxfällan” men under drygt ett decennium varit en mycket uppskattad och anlitad kursledare och föreläsare.
Magnus besitter den unika förmågan att fängsla sina åhörare genom såväl träffsäker humor som ytterst tänkvärd och effektgivande kunskap.
Mia Börjesson är socionom med vidareutbildning i samtalsmetodik, motivation och krissamtal. Hon har också varit handledare inom psykosocialt arbete i kommunal verksamhet under 20 år.
Mia arbetar numera som professionell coach och utbildare sedan många år tillbaka. Mia är en fantastisk föreläsare som inte lämnar någon oberörd!
Intresseanmälan
Recensioner
Snittbetyg: 4,5
Baseras på 624 recensioner.Kunskapsgruppen

Vi erbjuder utbildningar inom bland annat ledarskap, ekonomi, data, administration och kommunikation. Målet när vi startade Kunskapsgruppen var att göra utbildningar i toppklass till sådana som är som oss; vetgiriga – men inte fullärda. Vi vill göra det enkelt att...
Kontaktuppgifter
Kunskapsgruppen
För att få mer information om utbildningen Konsten att hantera besvärliga personer från Kunskapsgruppen, fyll i dina uppgifter: