Sök utbildning

Från kollega till chef

Företagsinstitutet, Distans (+1 orter)
Längd
1 dag
Pris
4 990 SEK exkl. moms
Nästa kurstillfälle
15 april, 2025 (+2 kursstarter)
Utbildningsform
Företagsanpassad utbildning, Onlineutbildning
Längd
1 dag
Pris
4 990 SEK exkl. moms
Nästa kurstillfälle
15 april, 2025 (+2 kursstarter)
Utbildningsform
Företagsanpassad utbildning, Onlineutbildning
Från 4 990 SEK exkl. moms / person

Kursbeskrivning

Många upplever att det är oväntat tufft att bli chef över sina tidigare kollegor. Det är lätt att tro att goda förkunskaper om arbetet och etablerade relationer skall göra skiftet från medarbetare till chef enkelt. Men det är vanligt att denna förändring är en utmaning. Personliga relationer förändras, förväntningarna skiftar och behoven skrivs om. Det sammanhang man tidigare varit en del av skall man nu leda. 

Denna endagsutbildning rustar dig i att hantera de utmaningar som kommer med att gå från medarbetare till chef inom samma organisation och ger dig konkreta verktyg som gör dig skickligare i mötet med din personal.

Kommande kursstarter

Välj mellan 2 kursstarter

15 april, 2025

  • Onlineutbildning
  • Distans

Enligt överenskommelse

  • Företagsanpassad utbildning
  • Sverige

Varför välja Företagsinstitutet?

Framstående kursledare

Högkvalitativa utbildningar

Nöjd kund garanti

Målgrupp

Kursen lämpar sig till dig som är chef över kollegor eller som har en roll där du arbetsleder tidigare kollegor. Den är också lämplig för personer som skall bli chef över sina kollegor eller som varit det under en tid och som vill bli ännu skickligare i detta hantverk.

Kursinnehåll

Denna kurs inkluderar följande:

  • Roller och förväntningar- att hitta nya förhållningssätt till varandra
  • Att sätta gränser och ta obekväma beslut.
  • När andra i gruppen också ville få chefsrollen- hur hanterar jag det?
  • Framgångsrikt ledarskap-FRLM. Vad är särskilt viktigt när man leder tidigare kollegor? 
  • Att leda på rätt nivå- släpp detaljerna!
  • Att bygga nya nätverk- hitta ditt nya sammanhang

Upplägg

Utbildningen kombinerar korta interaktiva föreläsningar med praktisk träning, reflektions- och analysuppgifter samt färdighetsträning. Vi jobbar både enskilt och i mindre grupper.

Kursens mål

Vår målsättning med denna kurs är att du:

  • Teoretiskt ska veta hur du skall agera för att med skicklighet kunna vara en bra chef över dina tidigare kollegor.
  • Erhåller konkreta verktyg som du kan använda i vardagen.
  • får möjlighet att reflektera med de övriga kursdeltagarna om deras erfarenheter.

Kursledare

Emelie Allansson

Emelie Allansson är leg. psykolog och organisationskonsult på konsultföretaget PBM. Hon har arbetat med ledarskapsfrågor i mer än 10 år och jobbar till vardags med chefshandledning, ledarskapsutbildning och grupputveckling. Hon är en mycket uppskattad föreläsare som gillar att möta nya grupper.

Intresseanmälan

Beställ information

Fyll i formuläret för att få mer information om Från kollega till chef, direkt från arrangören. Det är gratis och inte bindande!

reCAPTCHA logo Den här hemsidan är skyddad av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor tillämpas.

Vi strävar ständigt efter att vara det självklara valet när det gäller kompetensutveckling!

På Företagsinstitutet arrangerar och genomför vi högkvalitativa kurser och konferenser för dig som är yrkesverksam inom näringslivet och som strävar efter att utvecklas i din professionella yrkesroll med ökad kompetens. Genom att vara lyhörda för ditt och näringslivets behov samt uppmärksamma trender...

Läs mer om Företagsinstitutet och visa alla utbildningar.

Highlights