Ekonomistyrning III – nya styrmodeller

FEI - Företagsekonomiska Institutet, i Stockholm (+3 orter)
Längd
3 dagar
Pris
21 800 SEK exkl. moms
Nästa kurstillfälle
8 november, 2023 (+12 kursstarter)
Utbildningsform
Öppen utbildning, Onlineutbildning
Längd
3 dagar
Pris
21 800 SEK exkl. moms
Nästa kurstillfälle
8 november, 2023 (+12 kursstarter)
Utbildningsform
Öppen utbildning, Onlineutbildning
Kursen är bokningsbar via arrangörens hemsida 🤗

Video

Kursbeskrivning

Den tredje och avslutande nivån i FEI:s kursserie tar upp nya styrmodeller. Kursen är lämplig för dig som är en avancerad användare. Kursledarna, som är både forskare och praktiker inom ekonomistyrning, förmedlar de senaste rönen.

 

Gå hela kursserien, tentera och uppnå FEI:s Certifikat Ekonomistyrning!

Kommande kursstarter

Välj mellan 12 kursstarter

8 november, 2023

  • Öppen utbildning
  • Göteborg

8 november, 2023

  • Öppen utbildning
  • Malmö

8 november, 2023

  • Öppen utbildning
  • Stockholm

8 november, 2023

  • Onlineutbildning
  • Distans

17 april, 2024

  • Öppen utbildning
  • Göteborg

17 april, 2024

  • Öppen utbildning
  • Malmö

17 april, 2024

  • Öppen utbildning
  • Stockholm

17 april, 2024

  • Onlineutbildning
  • Distans

6 november, 2024

  • Öppen utbildning
  • Göteborg

6 november, 2024

  • Öppen utbildning
  • Malmö

6 november, 2024

  • Öppen utbildning
  • Stockholm

6 november, 2024

  • Onlineutbildning
  • Distans

FEI Studielån – få hjälp med kursavgiften

FEI Studielån

I de flesta fall står arbetsgivaren för kursavgiften på FEI. För dig som inte har denna möjlighet men ändå vill satsa på din personliga kompetensutveckling erbjuder vi FEI Studielån. Erbjudandet vänder sig till dig som har eget företag eller vill betala kursavgiften som privatperson. Amorteringstiden är upp till fem år beroende på storleken på avgiften och kursens eller utbildningens längd.

Kontakta oss för mer information om hur vi kan hjälpa dig med kursavgiften.

Kursinnehåll

Översikt

Om kursen

Utvecklingen inom ekonomistyrningsområdet går fort. Nya idéer och synsätt på hur företag bör styras har lett till att nya styrmodeller utvecklats. På denna kurs ges dels en översikt över den senaste utvecklingen, dels en fördjupning avseende de styrmodeller som fått störst genomslag. Kursen utgår från svenska förhållanden och svenska praktikfall men ger också en internationell utblick.

I kursen diskuteras utbredning av och förutsättningar för budgetlöst företagande, strategisk ekonomistyrning, japansk ekonomistyrning (bl a målkostnadskalkylering), livscykelkalkylering och utvecklingen mot en ny typ av ABC-kalkylering. Vi behandlar också frågor kring det balanserade styrkortet och immateriellt kapitals betydelse för styrningen.

För vem?

Kursen är lämplig för dig som arbetar med ekonomisk planering och styrning i organisationen och efterfrågar en avancerad verktygslåda för att kunna arbeta med nya modeller i din organisation. Kursen är också lämplig för chefer med resultatansvar som vill ha insikter i det senaste som händer inom området.

Lämpliga förkunskaper är Ekonomistyrning II eller motsvarande färdigheter inhämtade på annat sätt.

Kursinnehåll

  • Budgetlöst företagande
  • Utvecklingen inom ABC-kalkyleringen
  • Livscykelkalkylering
  • Balanserade styrkort
  • Strategisk ekonomistyrning
  • Japansk ekonomistyrning
  • Immateriellt kapital

Metod

Teori och presentationer varvas med övningar och diskussioner.

Efter kursen

Efter kursen behärskar du de senaste verktygen och modellerna inom modern verksamhets- och ekonomistyrning. Du kan vidare bedöma hur och i vilka sammanhang dessa är relevanta och du kan implementera metoderna på ett effektivt och lönsamt sätt.

Intresseanmälan

Beställ information

Fyll i formuläret för att få mer information om Ekonomistyrning III – nya styrmodeller, direkt från arrangören. Det är gratis och inte bindande!

reCAPTCHA logo Den här hemsidan är skyddad av reCAPTCHA och Googles Integritetspolicy och Användarvillkor tillämapas.
FEI - Företagsekonomiska Institutet
Kammakargatan 10, Box 1341
111 83 Stockholm

FEI - kurser inom hela det företagsekonomiska ämnesområdet, HR och mycket mer.

Vårt utbud sträcker sig från grundläggande kurser till akademiska uppdragsutbildningar. Studierformen är upplagd för att kunna kombinera studierna med ditt arbete. Med FEIFLEX – vår ledande hybridmodell, väljer du mellan att delta fysiskt på plats i Stockholm på dag- eller kvällstid...

Läs mer om FEI - Företagsekonomiska Institutet och visa alla utbildningar.

Highlights