Inga recensioner än

Diplomerad upphandlare, Concept 1

Längd
10 dagar
Pris
41 995 SEK exkl. moms
Nästa kurstillfälle
Kontakta oss för ett anpassat upplägg se detaljer
Utbildningsform
Företagsanpassad utbildning
Längd
10 dagar
Pris
41 995 SEK exkl. moms
Nästa kurstillfälle
Kontakta oss för ett anpassat upplägg se detaljer
Utbildningsform
Företagsanpassad utbildning
Från 41 995 SEK exkl. moms / person

Kursbeskrivning

För dig som vill kunna genomföra upphandlingar självständigt

Riktar sig till upphandlare med viss erfarenhet av att genomföra upphandlingar. Efter att ha genomgått utbildningen har du tillräckliga kunskaper för att självständigt kunna genomföra upphandlingar enligt lagen om offentlig upphandling (LOU)

Utbildningen genomförs i fyra ämnesblock under tio dagar. Ämnesblocken täcker hela anskaffningsprocessen, såväl de delar som regleras av LOU som övriga.

Du lär dig:

  • upphandlingsförfaranden
  • krav på leverantören
  • krav på varan/tjänsten
  • offentlighet och sekretess
  • leverantörsbedömning
  • kontraktsvillkor
  • upphandling - förberedelser och genomförande paketering
  • krav på företaget
  • krav på personal
  • miljö- och sociala krav
  • ekonomiskt mest fördelaktiga
  • bedömningsmöjligheter
  • tilldelningsbeslut

Pedagogik

Under ämnesblocken arbetar deltagarna aktivt med grupparbeten och har diskussioner kring givna arbetsuppgifter. Mellan ämnesblocken ska deltagarna arbeta med fördjupningsuppgifter, dessa ska skickas in skriftligt och sedan följas upp under nästkommande ämnesblock. För att bli Diplomerad krävs närvaro under utbildningen samt godkända fördjupningsuppgifter.  

Kommande kursstarter

1 tillgänglig kursstart

Kontakta oss för ett anpassat upplägg

  • Företagsanpassad utbildning
  • Sverige

Upplägg

Ämnesblock 1 - Juridik
Ger dig tillräcklig kunskap för att kunna orientera dig i LOU och övrig relevant lagstiftning.
Ger dig förutsättningar för att kunna tillämpa bestämmelserna.

Ämnesblock 2 - Affären
Lär dig självständigt formulera krav och kriterier utifrån behov. Du lär dig ta fram fullständiga upphandlingsdokument inklusive utvärderingsmodell och dokumentation

Ämnesblock 3 - Metoden
Du lär dig att utifrån juridiska; affärsmässiga; etiska- och hållbarhetsrelaterade bedömningar kunna välja och använda lämpliga metoder och förfaranden.

Ämnesblock 4 - Avtalshanteringen
Du lär dig hantera avtalsutformning, ändring av kontrakt och avtalsuppföljning.

Intresseanmälan

Beställ information

Fyll i formuläret för att få mer information om Diplomerad upphandlare, Concept 1, direkt från arrangören. Det är gratis och inte bindande!
Adda – ett företag inom SKR
Hornsgatan 15
Stockholm

Adda – ett företag inom SKR

Adda är ett företag inom SKR (Sveriges Kommuner och Regioner) och vi erbjuder verksamhetsstöd till offentlig sektor inom strategisk försörjning. Kompetensförsörjning är en av de största utmaningarna inom offentlig sektor och därför erbjuder vi relevanta och vassa utbildningar i olika...

Läs mer om Adda – ett företag inom SKR och visa alla utbildningar.

Highlights