|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
||||||||||
Att bli chef är ett uppdrag du får av din chef, men att vara ledare är ett förtroende du får från dina medarbetare. Trygghet och självinsikt är viktiga ingredienser för att bli en stark ledare, inte bara en formell chef.
UL står för utvecklande ledarskap och är den svenska modellen av transformational leadership – en av världens mest kända ledarteorier. Försvarshögskolan har tagit fram det svenska konceptet. UL är den ledarmodellen som har tydligast påverkan på resultatet i organisationen och som ger lägra sjukfrånvaro, ökad prestationsförmåga och ökad kundnöjdhet. UL är också den modell som forskarna ser bäst kommer klara av att leda 80- och 90-talisterna.
Utbildningens utgångspunkt är det analysverktyg som utbildningen startar med. Utifrån ett sextiotal frågeställningar ger dina medarbetare feedback på ditt ledarsätt. Resultatet ger ett underlag som du jobbar vidare med under utbildningsdagarna.
Modellen och teorigrunden bygger på att vissa ledarbeteenden är mer effektiva än andra. Framför allt de beteende som leder till att andra tar större personligt ansvar och känner självständighet och vilja till lärande och utveckling. Mycket av arbetet under utbildningen sker i mindre grupper, där du på djupet kan reflektera över din egen ledarstil och din egen utvecklingspotential. En utbildning för dig som vill ha en skjuts i din egen utveckling. Gruppen består av mellan 6-15 deltagare.
Datum:
9-10 okt samt 11-12 dec 2012
6-7 nov samt 4-5 dec 2012
26-27 feb samt 9-10 april 2013
16-17 april samt 14-15 maj 2013
Pris: 29 000 kr exkl. moms. I priset ingår logi.

Kommunikationsutveckling AB är en av Sveriges största leverantörer av UGL-utbildningar! Vi har varit verksamma i mer än 20 år inom utbildningsbranschen med huvudsaklig inriktning mot process- och upplevelsebaserat lärande. Vi genomför såväl företagsinterna utbildningar som öppna kurser på individ-, grupp och organisationsnivå, samt diverse seminarier och föreläsningar över hela landet. Som ett helägt dotterbolag i Mgruppen Svenska Managementgruppen koncernen är vi tillsammans en av Sveriges mest kompletta leverantörer av ledarskapsutveckling med över 100 år samlad erfarenhet.
Vi tillhandahåller bland annat personal- och ledarutveckling med UGL som bas. Vi genomför varje år ca 40 st UGL-kurser i Stockholm, Värmland och Skåne. Vår styrka ligger främst i att vi kan erbjuda flertalet olika kurstillfällen/orter, utspridda under hela året.
I våra kurser blandas deltagare från så skilda verksamhetsområden som möjligt, s k främlingsgrupper. Detta för att ge deltagarna maximalt utbyte av utbildningen.
UGL - Utveckling av Grupp och Ledare. Att låta alla medlemmar i en lednings- eller arbetsgrupp genomgå UGL är ett effektivt sätt att höja effektiviteten, grupptillhörigheten och arbetsglädjen på arbetsplatsen.
» Mer information om Kommunikationsutveckling AB och deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan.
För att beställa information om UL - Utvecklande Ledarskap, fyll i följande uppgifter: