|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
||||||||||||
Retorikens fula knepDetta är en underhållande, men också skrämmande, kurs om hur retoriken kan användas för att ljuda och manipulera. Hur lyckas en del personer få komplicerade och felaktiga saker att verka så självklara att det är svårt att argumentera mot dem? Hur smiter de ifrån ansvaret när de gjort bort sig och varför tycks sammanträden alltid gå deras väg?
Kursen i Retorikens fula knep kommer inte lära dig använda dess knep, utan den kommer lära dig att se igenom dem så de inte kan användas emot dig. Knepen är lättare att känna igen och bemöta om man känner till dem och har ett namn på dem. Känner alla på en arbetsplats igen knepen så går de inte längre att använda och kommunikationen blir öppnare och ärligare.
Det finns inga krav på förkunskaper men det är en fördel att ha gått Presentationsteknik eller Praktisk retorik innan.
3-6
Vi är ett nätverk med flera skickliga och engagerade retorikutbildare. Gemensamt är att alla har en teoretisk grund med högskolestudier i retorik samt erfarenhet av att jobba som utbildare.
Vi har med andra ord en djup teoretisk kunskap inom retoriken och stor erfarenhet av att förmedla våra kunskaper. Självklart har alla utbildare i nätverket företag med F-skatt.

Huvudansvarig för nätverket är Torbjörn Andersson som också håller i flera av våra utbildningar. Den teoretiska grunden har Torbjörn från en informatörsutbildning vid Mälardalens högskola samt från Retorikkonsultprogrammet på Södertörns högskola.
Den praktiska erfarenheten kommer från 14 års arbete som informatör, projektledare och framför allt som uppskattad utbildare.

Jenny Rosqvist har varit med i Retorikutbildning.se sedan starten och har även hon examen från Retorik-konsultprogrammet.
Hon är en av våra mest anlitade utbildare som även har arbetat med handledning och rådgivning inom både retorik och svenska. Tidigare har hon studerat språk i England och Sverige vilket har gjort att hennes specialitet är utbildningar som förenar den muntliga retoriken med den skriftliga.
Hans Bourghardt håller i våra kurser som är inriktade på Våga tala. Han har över 15 års erfarenhet av att ge retorikutbildningar för näringslivet och undervisar även i retorik vid Lunds universitet. Hans är från början kulturvetare men har också examen i retorik från Södertörns högskola. Flera års arbete med film och teater och lång erfarenhet av pedagogiskt arbete gör att han är extra duktig på upplevelsebaserad, interaktiv träning vilket är en tillgång på de övnings-intensiva kurserna i Våga tala.
Syftet med alla våra utbildningar är att du nästa gång du håller en presentation, befinner dig i en argumentation eller en konflikt ska känna att du har praktisk nytta av det du har lärt dig hos oss. Det här är inte kurser som är en rolig avslutning på konferensen eller ett skönt sätt att få vara ifrån jobbet ett par dagar - våra kurser ska du gå för att du verkligen vill lära dig något du har användning för.
För att beställa information om Retorikens fula knep, fyll i följande uppgifter: