|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
||||||||||
Handledarutbildning Utveckling av Grupp och Ledare (HUGL) är en utbildningskurs för blivande handledare av UGL-kurser och som bedrivs i Försvarshögskolans regi. För att bli handledare krävs egen genomgången UGL (en vecka) och FUGL (fördjupad UGL, två veckor). Därefter sker, efter urval, antagningar till HUGL (en vecka).
För att bli godkänd som behörig handledare krävs examination där den blivande handledaren genomför en UGL-kurs tillsammans med en erfaren handledare som efter uppföljning och utvärdering kan föreslå godkännande. Godkänd handledare upptas i FHS handledarregister.
Handledarutbildningen syftar till förmåga att planera, genomföra och utvärdera UGL-kurser. Deltagaren skall efter genomgången utbildning uppnått förståelse för de olika moment och teorier som ingår i den gruppdynamiska utbildningen UGL.
HUGL genomförs under en vecka (2 veckor). Veckan innebär genomförande av en UGL-kurs med kursdeltagare som handledare. Syftet är att ge deltagaren förmåga att som handledare planera och genomföra UGL-kurser. Innehållet i denna vecka bygger på praktiskt genomförande samt uppföljning och fördjupning i de olika moment och teorier som ingår i den gruppdynamiska utbildningen UGL. Deltagarantalet skall vara lägst 10 och högst 12.
Examination skall genomföras senast 18 månader efter genomförd HUGL. Det är den enskildes angelägenhet att ombesörja examinationstillfälle och att säkerställa att examinationsinformation når registerhanterare. (för närvarande förs register på FHS i Karlstad tel 054-104032, fax 054-104021). FHS kan i detta avseende bistå med kontakter där examination tidigare genomförts.
Kurskostnaden är 33 000 kr.
Kostnader för internat (för närvarande ca 1500 kr/dygn) och resor tillkommer.
Moms tillkommer. För mer information fyll i dina kontaktuppgifter här nedan.

Försvarshögskolans uppgift är att bidra till nationell och internationell säkerhet genom forskning och utbildning. Forskningen bedrivs inom delvis unika kunskapsområden och sprids därefter vidare till övriga samhället och även utanför Sveriges gränser.
Försvarshögskolan utbildar militära och civila ledare, nationellt och internationellt, vilket bidrar till att hantera dagens och morgondagens krissituationer och säkerhetsproblem. Utbildningarna ges i kursform eller som utbildningsprogram.
Utbildningarna på Försvarshögskolan ges inte av någon annan högskola i Sverige, av det enkla skälet att kunskapen inte finns någon annanstans. Det är ingen slump att lärare och professorer från Försvarshögskolan ofta syns i media som experter i samhällsdebatten.
Om UGL 2008UGL-kursen har kontinuerligt uppgraderats under åren från 1981 till nu. Då nyare forskningsresultat avseende grupputvecklings- och ledarskapsområdet inom psykologin presenterats och blivit tillgängligt påkallades också behovet med en större revidering av kursmaterialet UGL.
Denna revidering är nödvändig så att forskningsresultat omsatta i utbildningskoncept är i samklang med varandra. Utifrån detta resonemang kommer UGL-konceptet framledes att uppdateras kontinuerligt av Försvarshögskolan. FUGL-kursen är uppdaterad i enlighet med UGL 2008.
För att beställa information om HUGL - Handledare UGL, fyll i följande uppgifter: