|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
||||||||||||||
Att säljorganisationen har en stark drivkraft och motivation är det som framgång i försäljning bygger på. Kursen Att coacha säljare ger dig metoder att leda dina säljare till självstyrning och ansvarskänsla. Detta ger dig chansen att leda och coacha, istället för att kontrollera andras detaljer och chefa.
Affärscoaching handlar också om att utmana, inte bara om att stötta. Genom kraftfulla frågor kommer din säljare fram till vad som ska göra och hur det ska göras. Det är ett effektivt verktyg när det gäller att öka säljresultatet. Arbetet kommer dessutom bli roligare för dig, dina säljare och era kunder!
Kursen är totalt tre dagar, först två heldagar i rad sedan den sista dagen c:a tre veckor senare.
Kursen vänder sig till säljchefer och ledare med ansvar för säljare som vill bli kraftfullare och effektivare i rollen som säljansvarig:
Vårt upplägg består av tre grundmoduler:
1. Situationsanpassat ledarskap via coaching – Din förmåga som chef?
2. Coacha säljorganisationen effektivt – Hur gör jag?
3. Öka försäljning – Vad vi jag göra?
17 800 sek i priset ingår kursdokumentation och kaffe. Kostnad för mat och logi ingår inte.

Affärscoachen AB använder utmanande coachingmetoder på ett nytt sätt så att ni kan förbättra ert affärsresultat! Du och dina ledningsgruppsmedlemmar kommer gå utanför de invanda rollerna och utmana egna och andras, ofta dolda, agendor. Processen löser konflikter och frigör positiv energi som får deltagarna att känna tillit för varandra. Ur denna tillit skapar vi riktigt kraftfulla målsättningar, hittar vägen dit och når ända fram.
Affärscoachen AB består av Henrik Linder i Stockholm, Ylva Beck i Göteborg och flera andra erfarna affärscoacher. Sedan 2004 har de arbetat i olika konstellationer med att utveckla ledningsgrupper och ledarskap, både i Sverige och internationellt.