Feedback

Tyck till om utbildning.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Murar, vallgravar och andra hinder

Skrivet av Tomas Gustavsson
Personlig websida: www.tuk.se
Linkedin

Jämställdhet och könsdiskriminering är viktiga ledarskapsfrågor som ofta diskuteras på arbetsplatser. Åter och åter igen kommer undersökningar som visar att kvinnor inte behandlas på samma sätt som män i många organisationer i form av löneökningar eller vid tillsättning av chefspositioner. Och mången forskare pekar på skillnader i bemötande på arbetsplatsen baserade på vilket kön människor har.

Jag sprang på en artikel med namnet Soldiers and secretaries: Gendered boundary work in the Swedish Armed Forces där forskaren Alma Persson undersökt det svenska försvarets omställning från gränsförsvar till insatsberedskap. Hon undersökte om och hur könsrollerna förändras i en verksamhet som tidigare alltid haft en manlig dominans.

Det intressanta med undersökningen är att hon pekar på så många fler problem än könsdiskriminering. Inom armén ser många ned på dem som har en civil yrkesbakrund så de diskrimineras även om yrkespositioner inte är beroende av militär kompetens. De har dessutom problem med att anställda ser ned på yrken inom verksamheten som inte har militär karaktär, som sekreterare eller administratörer.

Vad ska man lära sig av det här, då? Jag tycker det viktiga i denna undersökning är att inte ta ett problem för givet. Det är lätt att påstå att det finns en enda mur, eller glastak om man så vill, som är orsaken till problemet. Det är lätt att tro att problemet består i att vi jobbar för lite med jämställdhet när det i själva verket finns fler murar och vallgravar som är lika avgränsande och hindrande inom vår organisation.

Vad kan man göra åt det här, då? Ett första steg är att inte tro på rätlinjig orsak-verkan. ”Om vi bara jobbar med jämställdhet så löser sig det här problemet”, måste alltså ut ur chefernas hjärnor. Att arbeta med respekt oavsett kön, sexuell läggning, fysiska hinder eller vad det må vara är ytterligare ett bra steg. Och faktiskt det lönsammaste steg du kan göra, som Lars Hessner bevisar i sin bok. Resten handlar om att inte sluta utan inse att de små stegen vi tar varje dag är det som gör oss framgångsrika – inte den korta insatsen som ska ”lösa problemet”.

/Tomas



* Din kommentar kommer att granskas innan den publiceras
* Om du anger din email kommer du få mail när bloggen uppdateras. Detta kommer göra att du lätt kan följa denna blogg.

Alias
Din e-mail: (Valfri)
Kommentar:

ledarskapsbloggen


Namn: Joakim
Stad: test
På Ledarskapsbloggen bloggar Tomas Gustavsson och Malin Trossing om ledarskap.
Är du intresserad av denna blogg? Anmäl dig här för att få mail när bloggen uppdateras.
Din email:

2012/2

2012/1

2011/12

2011/11

2011/10

2011/9

2011/8

2011/6

2011/5

2011/4

2011/3

2011/2

2011/1

2010/12

2010/11

2010/10

2010/9

2010/8

2010/6

2010/5

2010/4

2010/3

2010/2

2010/1

Kategorier


Partners
DI.se
trs.se
skolledarutbildningar.se
Kurser.se
Kurser.se
KYutbildningar.se
Studentum.se