Efter en intensiv vecka så har jag gjort första dagen på den "vanliga" arbetsplatsen. Det känns som jag varit borta länge men det beror nog på att förra veckan innehöll så mycket information.
Men det gick snabbt att komma in i de vanliga rutinerna. Vi håller på att planera en personalaktivitet för samtlig personal i maj. I samband med detta ska vi diskutera vårt medarbetardokument. Detta dokument handlar mycket om etik och moral och att ta fram det dokumentet har inte varit helt smärtfritt men nu börjar det ta form. Dagarna i samband med det så kallade "stormötet" kommer att innehålla mycket dialog affärsområdena mellan vilket är ett bra sätt för att lägga en kulturell grund.
Kultur i organisationer var ett av de ämnen som diskuterades förra veckan. En av de sakerna som kom upp var att alla måste vara med och skapa kultur och säga till och i från. Jag lovade då mig själv att säga till när inte mötestider hålls (vilket i min organisation inte hålls). Jag fick praktisera det på första mötet på dagen då samtliga deltagare kom ca 15 min sent. Det som var intressant var att samtliga medarbetare höll med om att tider ska hållas och lovade bättring. Få se om det fungerar :-).
Ledarskapsbloggen Leadershipbloggen MBA-Bloggen NLP-bloggen Kompetensguiden VD-Bloggen med Mattias Säker