Feedback

Tyck till om utbildning.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Utbildning i kalkylering

Utbildning i kalkylering

I kursen Finansiering och kalkylering, som bygger på Företagsekonomi B, utvecklar din förmåga att skapa ett ekonomiskt beslutsunderlag i form av kalkyler och lönsamhetsbedömningar. Resultaten bedöms och användbarheten värderas i givna beslutssituationer. Finansiell planering, det vill säga att kunna beräkna kapitalbehov och värdera olika finansieringsformer, utgör kursens andra mål.

Alla gör kalkyler. Du som privatperson gör en kalkyl över vad semester- resan kommer att kosta. Staten gör kalkyler över vad olika reformer kommer att kosta och hur de ska finansieras. Företag gör kalkyler över vad tillverkningen av en produkt kostar, vilken marginal som ska tas ut på en produkt, vilket timpris som ska offereras, om en investering är lönsam, kostnaden för ett projekt osv. Kalkyler görs både före och efter ett beslut.   

Olika verksamheter - olika sätt att kalkylera

Verksamheten i ett företag brukar uttryckas som en förädlingsprocess. Resur- ser som anskaffas förädlas till varor och tjänster. Denna förädlingsprocess är inte lika utan skiljer sig mycket åt beroende på företagets verksamhetsinrikt- ning. Vilka kalkylmetoder och kalkylmodeller som används beror därför på företagets verksamhetsinriktning. Projektföretag är verksamma inom olika områden exempelvis, tillverkningsföretag som projekterar och bygger hela anläggningar, bygg- och anläggningsföretag som utför husbyggnadsprojekt, väg- och järnvägsbygge, tjänsteföretag som utför konsultprojekt.

Investeringskalkylering

Oavsett verksamhetsinriktning kommer företag att ställas inför beslutet att investera eller inte. Investeringen kan gälla något som ger möjlighet till expansion men det kan också gälla en ersättningsinvestering, d.v.s. en utsliten befintlig maskin ersätts med en ny. Andra typer av investeringsbeslut kan gälla arbetsmiljön eller den yttre miljön (t.ex. minska ett utsläpp).

Ett investeringsbeslut är oftast långsiktigt d.v.s. konsekvenserna sträcker sig över flera år. Investeringen binder kapital och vid lån finns både räntekostnader och amorteringar att ta hänsyn till. Investeringens kostnader fördelas över investeringens ekonomiska livslängd. Normalt tas investeringen upp som en tillgång (anläggningstillgång) i balansräkningen och kostnaderna fördelas genom avskrivningar. I normala fall förknippas investeringar i anläggningstillgångar med:

  • inventarier
  • maskiner
  • fastigheter

Vid investeringskalkylering är det alltid svårt att uppskatta vad investeringen ger i ökade intäkter eller i sänkta kostnader. I investeringens natur är att det som kalkyleras inträffar under flera år framöver. Oftast görs en hel del grova förenklingar i beräkningarna - men trots detta är det nödvändigt att göra en investeringskalkyl.

Innan du går vidare med olika kalkyler

Lär dig de vanligaste begreppen som används då man kalkylerar. Titta gärna på hur nollpunkten beräknas och se hur mycket som går att utläsa ur ett resultat- diagram. Tänk också på att ett företags prissättning inte enbart styrs av kostnads- baserade kalkyler, uppskattade volymer m.m. Kunder, konkurrenter och andra omvärldsfaktorer påverkar företaget i allra högsta grad. Glöm inte att göra efterkalkyler. En förkalkyl bygger på uppskattade värden på både kostnader och intäkter. En efterkalkyl på faktiska kostnader och intäkter. Genom att lära sig av efterkalkylen blir det framtida kalkylarbetet ännu bättre och säkrare.  

Målgrupp

Utbildningen Företagsekonomi riktar sig till personer som vill är få en djupare förståelse för ett företagets strategiska ekonomiarbete, t ex chefer, ledningspersoner, ekonomipersonal och säljare. Det kan även vara intressant för sig som arbetar på ekonomiavdelningen som ekonomichefer, redovisningsekonomer, controllers och ekonomiassistenter.

Guiden till rätt bokföringsprogram

Det finns idag ett stort antal leverantörer av bokföringsprogram och en uppsjö av program där många är en del av större affärssystem. Här samanställer vi guiden till rätt bokföringsprogram.



På utbildning.se finns det idag hundratals utbildningsföretag och 5119 utbildningar! Allt för att du enkelt ska kunna hitta en utbildning som passar dig och ditt företag.
Hitta utbildning Hitta utbildning
Behöver du hjälp?

utbildningsrådgivning

Vi guidar dig till rätt kompetensutveckling!
Vi hjälper dig att hitta rätt i utbudet på utbildning.se.

Utbildningsrådgivning Läs mer

Mail: info@utbildning.se
Ring: 08 509 106 60

Månadens fråga
Vilken känd person skulle du helst vilja ha som din chef?
Answer
Fredrik Reinfeldt
Hillary Clinton
Donald Draper i Mad Men
Annika Falkengren
David Brent i The Office

Svara för att se resultat
Arkiv Arkiv
Partners
DI.se
trs.se
skolledarutbildningar.se
Kurser.se
Kurser.se
KYutbildningar.se
Studentum.se