|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||||

En utbildning för dig som vill uppgradera dig till internrevisor för ISO/TS 16949. Utbildningen förutsätter att du är internrevisor för ISO 9001 idag och har vana att revidera samt även vissa grundläggande kunskaper kring ISO/TS 16949 och Core Tools (APQP, FMEA, MSA, SPC, PPAP).
Vi kommer inte att gå igenom innehållet i Core Tools under utbildningen.
För att du ska vara förberedd till utbildningen kommer du att få en hemuppgift som ska vara genomförd innan utbildningen. Det är viktigt att du gör hemuppgiften för att tillgodogöra dig utbildningen.
Ur kursens innehåll
Utbildningen genomförs under en dag där vi går igenom följande:
En utbildning för dig som vill uppgradera dig till internrevisor för ISO/TS 16949.

Gunilla Winroth med hjälp av Marie Wieslander.
Gunilla har arbetat inom produktion och kvalitet på ABB, SAPA och Husqvarna AB. QS 9000 revisionsledare sedan 1997 och ISO/TS sedan 2001. Genomför ca 50 revisionsdagar per år för bilindustrins underleverantörer.
Marie har jobbat med kvalitet inom den tillverkande industrin sedan 1989, mestadels som kvalitetschef hos underleverantörer till fordonsindustrin. Anställd som konsult på Askengren & Co sedan 2008.
Askengren & Co är konsult och utbildningsföretag med över 20 år erfarenhet med såväl bredd som spetskompetens inom områdena miljö, CSR, arbetsmiljö, produktionsteknik samt kvalitets- och förbättringsarbete.
Vi har ett genuint intresse av att hjälpa våra kunder på ett konstruktivt sätt, våra viktigaste ledord är:
Våra utbildningar är populära, det beror bland annat på att alla våra kursledare även är verksamma konsulter inom sitt område. Det ger en unik möjlighet att förmedla hur teori omsätts till praktisk handling.
Vi har ett öppet utbildningsprogram och bedriver även flera företagsinterna utbildningar. Utbudet för det företagsinterna är väsentligt bredare än de öppna. Fördelen är att dessa kan skräddarsys för varje organisation.
Har ni som företag eller organisation aldrig deltagit på våra öppna utbildningar tidigare får ni vid första tillfället gå 2 och betala för 1. Detta erbjudande går ej att kombinera med andra erbjudanden, och gå "2 bet 1" måste anges i anmälan.
Vårt spektrum av konsulttjänster är brett inom våra kompetensområden. Vi kan hjälpa till med allt från uthyrning av resurser till att stötta och utveckla spetskompetensen i er organisation.
» Mer information
För mer information om Askengren & Co och våra utbildningar, skicka en intresseanmälan nedan.
För att beställa information om Uppgradering till revisor för ISO/TS 16949, fyll i följande uppgifter: