Feedback

Tyck till om utbildning.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Unga framgångsrika ledare väljer MBA






– Jag har alltid haft ett stort intresse och passion för strategi, ekonomi och teknologi. Det har präglat mina val av både jobb och utbildning, berättar Sara som i grunden är civilingenjör och som kompletterat sin utbildning med en examen i företagsekonomi. Tidigare var hon egenföretagare och arbetade som managementkonsult men är nu sedan två år global IT-strateg på Statoil.

Unga framgångsrika ledare väljer MBA

Även Henrik är ingenjör och har tidigare arbetat inom telekom-branschen som systemarkitekt, projektledare, produktchef och linjechef.

– För ett par år sedan reste jag väldigt mycket i tjänsten och bodde och jobbade sex månader i Asien. Det var under den tiden som intresset väcktes till att bredda mig ifrån min tekniska bakgrund till mer business-relaterade ämnen.

Sara ställer höga krav

Det finns många lärosäten att välja mellan för den som vill gå en MBA-utbildning. Sara ställer höga krav på de skolor hon går på och gör alltid en förundersökning och kontaktar personer med erfarenhet av lärosätet innan

hon gör sitt val.

Jag valde den här utbildningen för att den har ett gott internationellt rykte, är flexibel och har fokus på ämnen som jag ser som viktiga för min vidare utveckling.

För Henrik var det viktigt med en erkänd skola, att studiematerialet höll hög kvalitet och att studierna hade internationellt fokus.

– En annan faktor som gjorde att valet föll på ExMI är det bemötande man får ifrån dem. Det känns personligt och man får det stöd och uppmuntran man behöver för att hela tiden prestera.

Tentor i hela världen

Att utbildningen är executive, på distans, var mycket viktigt för både Sara och Henrik. Att utbildningen är flexibel och går att kombinera med heltidsjobb var ett måste för båda.

Utbildningen går antingen att läsa helt på distans, eller på distans kombinerat med ett antal seminarier i Stockholm. Henrik läste den senare varianten.

– Då träffas man i ExMI:s lokaler fyra dagar per kurs och deltar i semiarier ledda av erfarna och intressanta föreläsare. Samtidigt får man jobba med övningar och praktiska case. Man får inte bara träffa nya vänner utan man får samtidigt chans att bolla tankar, idéer och praktisera vad man lärt sig.

Sara har precis påbörjat utbildningen och kommer att läsa helt på distans.

– Man kan skriva tentor nästan var som helt i världen, vilket passar mig väldigt bra eftersom jag har en internationell karriär, säger Sara.

Henrik avslutade utbildningen i december och han medger att det har varit en tuff period, särskilt när det samtidigt varit mycket på jobbet.

– Man var inte alltid en rolig kamrat i bekantskapskretsen, men intressanta kurser och den härliga känslan efter att man tagit sig igenom en kurs höll motivationen uppe.

För Henrik innebar utbildningen en hel del aha-upplevelser och dessutom en helt ny verktygslåda att jobba med.

– Det bästa är att jag lärt mig hur jag praktiskt ska använda verktygslådan för att skapa ett bra resultat på jobbet. För mig känns det självklart att varje chef och ledare ska känna till och kunna använda de verktyg som den här typen av utbildningar ger.

Unga framgångsrika ledare väljer MBANytt jobb direkt efter examen för Henrik

För Sara väntar ett år av hårt pluggande, samtidigt som hon kommer att ha en ledarroll på Statoil.

– Mina framtidsplaner är att fortsätta min internationella karriär där jag kan kombinera min erfarenhet av och passion för strategi, ekonomi och teknologi.

Henrik fick sitt nuvarande jobb på Tele2 precis innan han avslutade utbildningen och han är övertygad om att utbildningen hjälpte honom att få jobbet.

– Nu hoppas jag få ta ett större strategiskt ansvar hos min arbetsgivare. Det är även lockande att driva eget företag igen, nu med all den nya kunskapen till förfogande.

I sommar åker Henrik till Edinburgh för att delta vid examensceremonin.

– Men först väntar en välförtjänt semester!




För att beställa information om EXMI Executive Management Institute, fyll i följande uppgifter:
* =  Obligatoriskt fält
Email*
Förnamn*
Efternamn*
Företag
Befattning
Adress*
Postnr*
Ort*
Telefon
Meddelande
Intresseområde
Antal deltagare
»Vad händer nu?
web: http://www.exmi.se
Tel: 08-544 715 70

På utbildning.se finns det idag hundratals utbildningsföretag och 5135 utbildningar! Allt för att du enkelt ska kunna hitta en utbildning som passar dig och ditt företag.
Hitta utbildning Hitta utbildning
Behöver du hjälp?

utbildningsrådgivning

Vi guidar dig till rätt kompetensutveckling!
Vi hjälper dig att hitta rätt i utbudet på utbildning.se.

Utbildningsrådgivning Läs mer

Mail: info@utbildning.se
Ring: 08 509 106 60

Månadens fråga
Vilken känd person skulle du helst vilja ha som din chef?
Answer
Fredrik Reinfeldt
Hillary Clinton
Donald Draper i Mad Men
Annika Falkengren
David Brent i The Office

Svara för att se resultat
Arkiv Arkiv
Partners
DI.se
trs.se
skolledarutbildningar.se
Kurser.se
Kurser.se
KYutbildningar.se
Studentum.se