|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||
SSK säkerhetsakadmiens instruktörer och Bo Munthe, Verbal Judo Sverige, är de enda i Sverige som har genomgått grundaren, Doctor George Thompsons instruktörsutbildning i Verbal Judo, Taktisk kommunikation. Utbildningen genomfördes i USA och gav deltagarna auktorisation att utbilda i Verbal Judo.
Alla våra utbildningar genomförs antingen i samarbete med Polismyndigheten i Uppsala eller Verbal Judo Sverige, som innehar utbildningslicensen i Sverige.
Utbildningen kan ges under en halvdag till upp två heldagar. Utbildningen kan anpassas till alla grupper. Se vidare information på vår hemsida.
Alla som riskerar att hamna i konflikter, hotfulla och/eller våldsamma sitautioner i sitt arbete.
Vänligen begär specifik offert.
har sitt säte i Uppsala men har verksamhet över hela landet.
Säkerhetsakademien, har sedan slutet av 1980-talet arbetat med utbildningar för företag, förvaltningar, organisationer och privatpersoner inom området ”personlig säkerhet”. Utbildningarna har bl a omfattat hot och våld, konflikthantering, rånsäkerhet, självskydd och kontrollteknik.
Om du vill lära dig hur du ska göra för att förebygga, hantera och efterarbeta hot och våld är det Säkerhetsakademiens utbildningar du ska gå! Deltagarna får ett antal direkt användbara verktyg och konkreta åtgärder samt ett mycket bra system för självskydd om man så önskar. Ett självskydd som deltagarna faktiskt både kan använda och komma ihåg!
Säkerhetsakademien utför också konsultuppdrag inom brottsprevention, d v s genomför säkerhetsinventeringar, riskinventeringar, riskanalyser, utarbetar handlingsplaner och säkerhetspolicys, ger råd och stöd i säkerhetsfrågor, fungerar som säkerhetschef på konsultbasis, stöttar och behandlar brottsoffer etc. Även här är materialet som tas fram användarvänligt, enkelt, konkret och direkt användbart!
Säkerhetsakademien har idag ramatval och kontrakt med ett flertal av Sveriges kommuner och landsting samt med flera nationella och internationella företag avseende utbildningar och konsultation.
SSK står för Seriositet, Säkerhet och Kvalitet vilka är de ledord som ska prägla hela vår verksamhet. SSK Säkerhetsakademien lämnar, som enda företag i branschen, en sk. "Nöjd-Kund-Garanti" på våra utbildningar vilket innebär att kunden får alla pengar tillbaka för utbildningen om deltagarna inte är nöjda med denna! Se vår hemsida för mer information!
Säkerhetsakademiens utbildningar har fått 4.8 - 5.0 i snittbetyg av deltagarna under 2009, 2010 och 2011 (5-gradig skala).
För mer information om SSK Säkerhetsakademien eller deras utbildningar, skicka en kostnadsfri intresseanmälan nedan!
För att beställa information om Taktisk kommunikation - Verbal Judo, fyll i följande uppgifter:
Lennart Gustafsson, säkerhetschef på Sveriges Riksdag har anlitat SSK Säkerhetsakademien.
"Det finns ett stort antal konsulter som verkar inom detta område. Hansi på SSK Säkerhetsakademien är helt klart en av de bästa".