
Säkra Inköpsprocessen
När du är klar med kursen har du ett verktyg för att lösa följande problem:
- Jobbar alla på samma sätt med upphandling?
- Hur många bilder har era leverantörer av er och organisationen?
Det är en självklarhet att ställa kvalitetskrav på varor och tjänster, men det är inte lika självklart att ställa kvalitetskrav på själva upphandlingen. Bristande kvalitet i upphandlingsprocessen är ett dolt problem som dels kostar stora summor pengar, dels skapar svåröverskådliga arbetsmetoder. Om du tittar på ditt eget företag: Har ni lika många upphandlingsprocesser som ni har inköpare?
Det är inte speciellt ovanligt att verkligheten ser ut på det sättet. Olika personer har utvecklat sina olika arbetsmetoder. Medarbetare som inte har inköpsfrågor som sin huvudsakliga sysselsättning, skapar ofta ineffektiva rutiner.
Under kursen kommer du att lära dig att lösa dessa problem, lära dig skapa kostnadseffektiva arbetsmetoder där alla arbetar mot samma mål, vilket tar oss bort från individberoende och ger oss ett inköp anpassat för verksamhetens behov. Kvalitetssäkring av inköps- och upphandlingsprocessen är en praktiskt inriktad utbildning där vi lär ut ett vedertaget och beprövat kvalitetssäkringssystem anpassat för inköpsarbetet.
Metoden vi använder används bland annat av Finansinspektionen. Under kursen kommer teori att varvas med praktiska övningar. Efter kursen skall ni själva kunna utforma och implementera ett kvalitetssystem för inköpsprocessen.