Feedback

Tyck till om utbildning.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Projektledarprogrammet

Sammanfattning
Längd:
11 dagar
Utbildare:
Fujitsu Sweden AB plusFujitsu Sweden AB
Utbildningsort:
Typ av utb.:

Beskrivning av Projektledarprogrammet

Projektledarprogrammet, 11 dagar projektkunskap och ledarskap

Organisationens krav och förväntningar på projektledaren liksom projektledarens krav och förväntningar på organisationen måste vara kända och överenskomna för att ett projekts kostnadsramar, tid- och resursplanering ska kunna beräknas och förankras. Kommunikation med omgivning och omvärld måste planeras och genomföras. Risker, ändringar och konflikter måste hanteras proaktivt och kvalitet måste vara en ledstjärna i såväl projektarbete som projektresultat.

På Fujitsu väljer vi därför att utbilda projektledare utifrån kompetenselementen i den europeiska projektledningsstandarden ICB (IPMA Competence Baseline). IPMAs ICB lägger lika stor vikt vid ledarskapskompetens som vid reflektion, projektmetoder och modeller.

Projektledarprogrammet är sedan april 2011 ett registrerat utbildningprogram hos Svenskt Projektforum som är IPMAs representant i Sverige.

Projektledarprogrammet

IPMA Registrering

En IPMA Registrerad utbildning är kartlagd vad gäller innehåll, form och effekt. Kartläggningen är därefter verifierad av Svenskt Projektforum. En IPMA Registering kan ses som en varudeklaration granskad av en oberoende part som gör det enkare för dig att välja rätt utbildning.

ipma registrering

Målgrupp

Utbildningen riktar sig till dig som vill ha ett helhetsgrepp på projektledarskapet och är eller kommer att bli engagerad i projekt med en ledande funktion. De som deltar på vår utbildning är ofta blivande eller redan verksamma projektledare.

Omfattning

Utbildningen genomförs under 11 dagar fördelade över ett antal månader där utbildningens två delar;

Projektledning i praktiken och Ledarskap, studeras ingående.

För att praktisera kunskaperna från utbildningen så genomför deltagarna parallellt med utbildningen ett projektarbete på sin egen eller annan deltagares arbetsplats.

Under utbildningen finns möjlighet till coachning och erfarenhetsutbyte från det praktiska projektarbetet för att ytterligare förankra utbildningens innehåll. Kursledarna hjälper dig här att omsätta teori och modeller till det verkliga arbetet.

Våra utbildare är IPMA-certifierade och erfarna projektledare som är verksamma i olika företag och organisationer. De har stor erfarenhet av de problem som kan dyka upp och hur de bör hanteras.

Utbildningens dokumentation i form av kompendier, pärmar eller böcker ingår i avgiften.

Aktuella startdatum:

  • Klicka på "utbildningens hemsida" ovan.

Innehåll

Projektledning i praktiken

  • Projekt som begrepp
  • Projektets livscykel, intressenter och organisation
  • Projektledningens processer (uppstart, planering, genomförande, avslut och kontroll)
  • Projektförberedelser
  • Hantering av projektets innehåll och omfattning
  • Tids- och aktivitetsplanering
  • Budget och kostnadsuppföljning
  • Projektets kvalitet
  • Projektets kommunikation
  • Hantering av risker och riskstyrning
  • Modellering
  • Dokument och mallar 

Ledarskap

  • Gruppens utveckling och individens roll i denna
  • Mänskligt beteende
  • Motivationsfaktorer och dess betydelse för arbetsresultatet
  • Situationsanpassat ledarskap
  • Effektivare kommunikation
  • Samband mellan samarbete, beslutfattning och resultat
  • Identifiera stress och stressymtom samt mental träning

Projektivitet

På Fujitsu tillämpar vi en total, organisationsövergripande ansats till projekt och projektledning för att förbättra våra kunders Projektivitet - en organisations förmåga att använda projekt som arbetsform för att nå affärsmålen.

De två viktigaste aspekterna av projektivitet är kompetens hos alla inblandade parter och effektiva verktyg. Båda delarna adresseras i vårt erbjudande.

Beskrivning av Fujitsu Sweden AB

Fujitsu Services AB 

Fujitsu - Ett globalt, japanskt IT-företag

Fujitsu är ett av världens största IT-företag. Våra tjänster, lösningar och produkter påverkar miljoner människors liv varje dag.

Fujitsu i Sverige

I Sverige är vi en komplett leverantör inom informations- och kommunikationsteknologi för företag och organisationer. Vi hjälper kunder att anpassa sin IT och verksamhet till nya krav och behov, för att sänka kostnaderna och höja effektiviteten.

Vi har en konsultverksamhet i sju regioner runt om i landet, med specialistkompetens inom bland annat utveckling, integration, projektledning, arkitektur, infrastruktur och test. Fujitsu är ledande inom Lean IT i Sverige, bland annat ligger vi långt fram inom Service Desks. Fujitsu prioriterar miljöarbetet – ett exempel är datorer certifierade för den nordiska Svanen samt EnergyStar-anpassade servrar.

Fujitsu globalt

Fujitsu Sverige är en del av Fujitsu-gruppen, ett av världens största IT-företag med drygt 170 000 anställda globalt i 70 länder och huvudkontor i Tokyo, Japan. Vi har huvudkontor i Tokyo och rapporterade en konsoliderad intäkt på 50 miljarder US$ under räkenskapsåret som avslutades den 31 mars 2010.

Fujitsu har kapacitet för att ta kundansvar på global nivå med hög leveranskapacitet inom IT-tjänsteområdet. Fujitsu har 80 datacenter i 16 länder samt sju globala leveranscentrum och fyra globala servicedesks som hanterar 29 olika språk. 

» Mer information
För mer information om Fujitsu eller våra utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan.


plus Visa alla utbildningar med Fujitsu Sweden AB

Intresseanmälan

För att beställa information om Fujitsu Sweden AB, fyll i följande uppgifter:
* =  Obligatoriskt fält
Email*
Förnamn*
Efternamn*
Företag
Befattning
Adress*
Postnr*
Ort*
Telefon*
Meddelande
Antal deltagare
»Vad händer nu?

Kontaktuppgifter till Fujitsu Sweden AB

Fujitsu Sweden AB

Isafjordsgatan 35
164 93 Kista

Tel: 0733 - 35 66 00
www.projekthantering.se

De mest användbara recensionerna


Lärare / Undervisning
Lokaler
Kurslitteratur
Utbytet med övriga kursdeltagare

Ulf Nilsson rekommenderar den här utbildaren
|

Fujitsu lyckades mycket bra med att få alla deltagarna att få full förståelse för hela projektprocessen från initiering till uppföljning av effektmålen.
I kursen ingick även en separat ledarskapsdel som var ny för det året då jag gick. Denna del var mycket bra och belyste många av de mjuka faktorerna.
Man lyckades också mycket bra med kopplingar, analyser och diskusioner mellan teoridelar och praktiska exempel både som kursledaren presenterade och som kursdelatagarna själva delade med sig av.
I den praktiska delen arbetade vi med "skarpa" projekt från de olika deltagarnas företag vilket gav en bättre förståelse för de vardagliga problem som hela tiden uppstår i projekten.
Kursledaren var mycket bra på att nå ut till samtliga deltagare trots stora skillnader mellan de...Läs mer



Var denna recension användbar för dig? Ja Nej



Mer information
Beställ information
För att beställa information om Projektledarprogrammet, fyll i följande uppgifter:

»Vad händer nu?
Snittresultat
Antal utvärderingar: 1
Antal betyg: 1

Kurslitteratur

Lokaler

Lärare / Undervisning

Utbytet med övriga kursdeltagare


Rekommenderar du arrangören:
100% - Ja
0% - Nej

Visa alla utvärderingar Visa alla utvärderingar
Skriv en recension
Har du gått utbildningen » Projektledarprogrammet med » Fujitsu Sweden AB? Vad tyckte du? Genom att dela med dig av dina erfarenheter kan du hjälpa andra att välja rätt utbildning. Sätt betyg från 1-5 där 1 är dålig och 5 är mycket bra
Dålig | Sådär | Ok | Bra | Mycket bra
Lärare / Undervisning
Lokaler
Kurslitteratur
Utbytet med övriga kursdeltagare

Rekommenderar du arrangören:


Tipsa en kollega om utbildningen!

Tipsa en kompis om utbildningen Projektledarprogrammet på Fujitsu Sweden AB.

Till:  
Från:  

Partners
DI.se
trs.se
skolledarutbildningar.se
Kurser.se
Kurser.se
KYutbildningar.se
Studentum.se