COPA erbjuder en utbildning i Self Management som ger dig konkreta verktyg att coacha dig själv och dina medarbetare. Efter kursen har du en verktygslåda med metoder och övningar som du enkelt kan applicera i din verksamhet och privat.
Under 4 intensiva dagar får du verktyg att:
Kommunikation och självinsikt
Förbättra din kommunikation och bli bättre på att nå fram med dina synpunkter, få igenom dina förslag och lär dig att känna igen olika individers drivkrafter.
Du blir bättre på att lösa konflikter för andra och även att se dina egna beteenden och mönster.
Målstyrning
Under dagen sätter du motiverande mål och ser hur du kan utnyttja dina drivkrafter för att nå dem. Hur får och upprätthåller du din motivation? Hur hanterar du motgångar och gör dem till en fördel för dig?
Du får pröva några verktyg för att få tydligare mål och för att upprätthålla motivationen. Du kommer att få med dig verktyg och övningar som du direkt kan applicera på din vardag.
Lära dig grunderna i Coaching
Efter denna dag kommer du att kunna ställa frågor som leder till resultat och handling både för dig själv och andra. Du ökar din tydlighet i din kommunikation och kommer att kunna coacha fram förändringar hos dig själv och dina medarbetare.
Öka energi och minska och förebygg stress
En av de viktigaste saker du kan ha med dig i livet är att kunna skapa balans, både för dig själv och andra. Under den här dagen får du insikt i hur stress uppkommer och du kommer att få effektiva verktyg att förhindra att stress uppstår. Du kommer också att kunna minska stress då den redan finns.
Motsatt sida av stress är energi som ger handlingskraft, arbets- och livsglädje. Du får övningar som skapar insikt om hur du kan skapa mer energi i din vardag och i din arbetsgrupp.
Vad är det för glädje med all framgång vi kämpar för att uppnå om vi inte kan lära oss att njuta av den?
En kurs för dig som vill förbättra din kommunikation och leva målstyrt och få verktyg att nå dina mål. Lära dig grunderna i coaching samt hantera stress och energi och arbeta effektivt utan stress.
Utbildningen är uppdelad i 4 tillfällen under 4-6 veckor. En optimal blandning av teori, praktiska genomgångar, demonstrationer och praktisk träning som ger dig insikter kring din egen potential och tillgång till effektiva verktyg och metoder.
Kännetecknande för vår kurs är att stort fokus läggs vid egen reflektion och insikter som ska leda till handling. Kursen bygger på en blandning av teori, reflektion och praktiska erfarenheter.
Kursen uppgår till max 18 deltagare med en ICC-coach och stresskonsult som huvudutbildare. På så sätt säkrar vi att vi kan ge dig och dina kurskamrater ett bra lärande och personlig feedback.
Under kursen har deltagarna uppgifter mellan kurstillfällen och coachar varandra.
En egen beteendeprofil. Du ökar din självinsikt kring dina drivkrafter och utvecklingsbara områden, din förståelse för andra och deras beteende och du skapar en egen kommunikationsstrategi.
Lär dig att sätta motiverande mål och handlingsplaner som fungerar
Öva och lära dig coachande frågor och ett coachande förhållningssätt
Reducera stress och öka energin, din egen och andras.
Modul 1: 7 september 2010
Modul 2: 21 september 2010
Modul 3: 5 oktober 2010
Modul 4: 18 oktober 2010
COPA erbjuder öppna och företagsanpassade utbildningar i ledarskap, kommunikation, beteende och coaching.
På COPA möter du ett team av erfarna coacher med lång ledarerfarenhet som stödjer dig att utveckla din kompetens och ditt ledarskap. Vi har många års erfarenhet av coaching, både i rollen som utbildningsbolag och som renodlade business coacher med uppdrag där vi utvecklar individer, team och organisationer.
Utbildningarna är anpassade för chefers och ledares pressade vardag. Redan från dag 1 får du relevanta och effektiva ledningsverktyg som är direkt användbara i din verksamhet.
Genom våra öppna utbildningar och företagsanpassade tjänster erbjuder vi individer, team och organisationer heltäckande proaktiva verktyg för att skapa den framtid och de resultat som uppdragsgivaren önskar.
På COPA hjälper vi nyckelpersoner, chefer, team och organisationer att utvecklas och att skapa sin egen framgång genom att agera på framtiden istället för att reagera på historien. Genom att utveckla individen i att utvecklas äger individen sin egen framgång över tid.
COPA har en internationell licens att certifiera och utbilda coacher, team coacher och business coacher enligt ICC (International Coaching Community) i Finland. COPA har en internationellt certifierad coach trainer i sin organisation, detta innebär att vi har en hög kompetens inom coaching och vi utvecklar oss ständigt.
Samtliga utbildare/tränare på COPA är ICC certifierade (International Coaching Community) och har lång utbildnings- och ledarerfarenhet. Flera av tränarna på COPA har under en lång tid suttit med i strategiska ledningsgrupper och utvecklat verksamheter som blivit framgångsrika över tid.
ICC är en av världens största coachorganisationer. Grundat av Joseph O´Connor och Andrea Lages 2001.
ICC´s mål är att skapa ett internationellt nätverk av coacher som har en hög nivå av både kunskap och kompetens samt med gemensamma etiska riktlinjer och standards.
ICC har genom den Internationella Coachcertifieringen utbildat och certifierat över 3500 internationella coacher från 51 länder.
För mer information om COPA AB, skicka en intresseanmälan!
Vi driver söktjänster för utbildning på flera marknader. Vill du kompetens- utveckla dig i ett annat land eller gå en fritidskurs så kika på nedan sajter:Kurser.se - Fritidskurser Aktivitet.se - AktiviteterFindcourses.co.uk - Kurser i UKKoulutus.fi - Kurser i FinlandFinduddannelse.dk - Kurser i DK SearchMBA.com - MBA guide