Endagskurs
Byggnadsverkslagen (BVL) är inarbetad i PBL.
Miljö- och klimataspekter
Miljö- och klimataspekter ska beaktas vid planläggning och byggande. Byggprocessen förändras, kraven på trovärdiga verifierbara kontroller förstärks, kraven på byggherrar förstärks, KA ska vara oberoende och ges utvidgade arbetsuppgifter.
Syftet är långsiktigt hållbart byggande och klimatanpassning.
Under kursen går vi igenom och diskuterar bl.a:
• Krav på byggnadsverk
• Genomförande av bygg-, rivnings- och markåtgärder
• Miljömål, bostadspolitiska mål, handikappmål, energimål för byggsektorn
• Klimatsmart, jämställd långsiktigt hållbar stadsbyggnad
• Bygglov, rivningslov och marklov mm
En kurs för dig
Kursen vänder sig till byggherrar, projektledare, KA, tekniska konsulter och entreprenörer. Deltagarna får underlag
och vägledning kring regler, roller, ansvar och förväntningar.
Kursen ger störst behållning för dig som har översiktlig kunskap om vad dagens PBL innehåller och vad lagen innebär.
För dig som är särskilt intresserad av planfrågor se kursen PBL - med fokus på plan- och miljöfrågor
Pris och villkor för kursen
Dagsprogram för kursen
Inledning
Behovet av en ny lag, syfte, mål, utgångspunkter.
Begrepp, allmänna och enskilda intressen.
Planinstrument
Krav på byggnadsverk, utformningskrav och tekniska egenskapskrav
Bygglov, rivningslov, marklov
Genomförande av bygg-, rivnings- och markåtgärder
Tillsyn, påföljder, byggnadsnämnden
Plan- och byggförordningen
Avslutning
För att beställa gratis information om PBL - med fokus på byggstyrning, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.
Hittar du ingen kurs på din hemmaplan? Passar inte datumet? Är ni fler på företaget som behöver utbildning? Kontakta oss via kontaktformuläret här nedan så tar vi ut kursen för ditt företag.
EGA

Vi utbildar byggsverige inom Entreprenadjuridik, AMA, Kvalitet, Arbetsmiljö och Projektledning. Våra kursledare är yrkesverksamma och vet vad som gäller ute i verkligheten inom byggbranschen idag. De har även insikt i vad du behöver veta för att stå rustad inför framtiden.
Är ni flera på företaget som behöver utbildning? Undvik onödiga resor för dig och dina kollegor. Låt våra kursledare komma till er hemmaplan istället. Vi arrangerar utbildningar i hela landet. Kontakta oss så hjälper vi dig att ta ut kursen för ditt företag.
Så tycker våra kunder:
"En av de matnyttigaste kurser jag deltagit i ..."
Jens Edgren, DAF Arkitekter om kursen Effektiv arbetsledning
"Engagemang och passion samt humor från kursledaren. Bra, rekommenderas."
Lena Koerth, Andersson Company om Grundkurs i entreprenadjuridik.
» Mer information om EGA eller deras utbildningar, gör en intresseanmälan nedan.
Visa alla utbildningar med
EGA
För att beställa information om PBL - med fokus på byggstyrning, fyll i följande uppgifter:
* = Obligatoriskt fält