Mindfulness - hjärngympa på kontoret

Sammanfattning
p
Längd: 2 timmar
Pris: 450 SEK exkl. moms
Utbildare: Hjärna i Fokus plus
Utbildningsort: Täby, Stockholm
Typ av utb.: Föreläsare
Hjärna i Fokus

Mindfulness - hjärngympa på kontoret

Träna att bli medveten på det du gör och bli mer fokuserad.

Vi lever alldeles för mycket i huvudet, i framtiden, och i det förflutna, utan att vara medvetna om nuet. Genom träning kan vi lära oss att bli mer närvarande och på så sätt mer fokuserade. Vår föreläsning baseras på vetenskaplig forskning och dess effekter inom mindfulness och stress.

Målet med mindfulness är att du kan bli:

  • mindre stressad
  • mer effektiv och målinriktad
  • slappna av - sova bättre
  • mer lyssnande
  • medveten om dig själv

I vår värld blir vi lätt splittrade av all information runt omkring oss, vilket leder till sämre koncentrationsförmåga. För att kunna sätta igång en förändringsprocess krävs träning - hjärngympa!

Vårt erbjudande innefattar en föreläsningar med praktiska övningar och konkreta verktyg till förändring. Antal deltagare bör vara minst 15 personer. Vi skräddarsyr även utbildningar och föreläsningar efter era behov.


För att beställa gratis information om Mindfulness - hjärngympa på kontoret, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.

Målgrupp

Företagsledare, chefer och personal - alla inom en organisation eller företag behöver hantera sitt arbete effektivt och lönsamt.  Föreläsningen vänder sig till dig som känner att stressen tar för mycket tid och energi. Du bör vara intresserad av att lära dig hur du skall hantera din arbetssituation innan det är försent. Det kan även vara så att er arbetsgrupp har varit utsatta för  negativ stress tidigare och vill få hjälp att undvika att hamna där igen. Privatperson eller anställd, ni är båda välkomna!

Hjärna i Fokus

Hjärna i fokus- hjälper mot stressHjärnaifokus

Hjärna i fokus erbjuder skräddarsydda föreläsningar inom stresshantering och din inre hälsa. Vi riktar oss både till företag, skolor och till privatpersoner.

Hjärna i fokus består av Ann-Sofie Laredius och Jessica Håkansson som båda har en lång arbetslivserfarenhet  inom organisationer och eget företagande. Vi har bl.a. arbetat inom marknad/försäljning, kund/service och reklam.

Detta har gett oss bred erfarenhet att se vad företag behöver för att växa i sin organisation. Även gett oss kunskapen  hur man med hjälp av rätt stimulans och mål kan få den enskilda individen att växa och använda sin fulla potential.

Jessica  - Diplomerad stress och avspänningsterapeut med kognitiv inriktning samt certifierad och diplomerad massageterapeut.

Ann-Sofie - Diplomerad coach, kostrådgivare, stress och avspänningsterapeut med kognitiv inriktning samt utbildad inom NLP.

» Mer information
För mer information om Hjärna  i fokus eller deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan!


plusVisa alla utbildningar med Hjärna i Fokus

Intresseanmälan

För att beställa information om Mindfulness - hjärngympa på kontoret, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
*
*
*
» Vad händer nu?
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:

Kontaktuppgifter till Hjärna i Fokus

Hjärna i Fokus

Granitvägen 3
183 63 Täby

Tel: 070-4055539
www.hjarnaifokus.se

Kontakta Hjärna i Fokus
Mer information
 
Beställ information

För att beställa information om Mindfulness - hjärngympa på kontoret, fyll i följande uppgifter:

This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
» Vad händer nu?
Recensioner
Skriv en recension!
Partners
DI.se
banner
banner
trs.se
banner
banner
banner
banner
banner
banner
Kurser.se