MBA-utbildning - intagningstester
Som en del av ansökan till utbildning i MBA kräver de flesta universitet och institut som har MBA-program resultat från Graduate Management Admission Test (GMAT). Undantag är vissa Executive MBA-program. För utbildningar med undervisning på engelska krävs som regel även ett språkprov, antingen Test of English as a Foreign Language (TOEFL) eller International English Language Testing System (IELTS).
Det är absolut nödvändigt att vara ute i tid när det gäller testerna eftersom man måste anmäla sig långt i förväg och det tar flera veckor innan resultaten skickas ut. Testresultaten måste vara skolorna tillhanda innan sista ansökningsdatum. De senaste åren har GMAT endast erbjudits två gånger per år och TOEFL varannan månad i de nordiska länderna, förutom i Finland där de har administrerats löpande, men framöver kommer förbättringar att ske för bägge testerna. IELTS ges som regel en gång per månad i flertalet städer i Norden.
GMAT
För att gå en MBA krävs ofta resultat från GMAT. Mer än 200 000 GMAT utförs varje år. Årligen tar omkring 1 000 personer från de nordiska länderna testet. Det har funnits sedan 1954 och är speciellt konstruerat för antagningar till MBA-program, men används även för antagningar till forskarprogram i företagsekonomi. Testet är utvecklat av Graduate Management Admission Council (GMAC) som ett instrument för att jämföra sökande till utbildningarna och mäter förmåga till logiskt tänkande genom matematiska och språkliga uppgifter under stor tidspress. I testet ingår två uppsatser. I januari 2006 bytte GMAC testadministratör för GMAT vilket innebar att testet blev mer lättillgängligt då det ges oftare och på fler platser. För de MBA-program där konkurrensen om platserna stenhård, är ett högt GMAT-resultat ofta nödvändigt för att bli antagen, även om testet bara är en av faktorerna i ansökan. I många länder finns förberedelsekurser för testet och kurser erbjuds även via Internet. På hemsidan ovan kan man göra övningstester och man får också förberedelsematerial hemskickat när man anmält sig. Dessutom finns en mängd olika böcker och cd-material tillgängliga via amerikanska Internetbokhandlar. Hemsida för information och anmälan: www.mba.com
TOEFL
TOEFL är ett amerikanskt test som är ett rent kunskapsprov i engelska för dem som inte har språket som modersmål. Det innefattar läs- och hörförståelse, grammatik, ordkunskap och en uppsatsdel. Testet används av lärosäten i framförallt USA och Kanada men efterfrågas även i Australien, Nya Zeeland och i flera länder i Asien. Det krävs också av lärosäten i många andra länder och accepteras ofta som likvärdigt med IELTS. I Norden, förutom i Finland, har TOEFL under flera år bara funnits som ett vanligt "papper-och-penna"-test men inom kort kommer nya testcenter att etableras för att administrera Internetbaserade tester som även kommer att innehålla en muntlig del. Förändringen innebär att också TOEFL kommer att bli mer tillgängligt. När man anmäler sig får man övningsmaterial hemskickat och det finns övningar på hemsidan. Hemsida för information och anmälan: www.ets.org/toefl.
IELTS
IELTS är ett brittiskt språktest som administreras över hela världen. Det användas förutom av universiteten i Storbritannien också i Asien, Australien, Nya Zeeland och många länder i Europa. Svårigheterna i många länder under senare år att göra TOEFL, har medfört att allt fler amerikanska universitet också accepterar IELTS (för mer information se hemsidan). Testet innefattar liksom TOEFL grammatik, ordkunskap, läs- och hörförståelse och en muntlig del. På IELTS hemsida finns information om vart man vänder sig för att anmäla sig till testet. Hemsida för information: www.ielts.org
» Hitta MBA-utbildningarna här
