Hur hittar du ditt sätt att leda bland alla intryck du får om hur en chef ska vara? Demokratisk för att främja delaktighet och medskapande? Eller styrande och kontrollerande för att främja ordning och reda? Innan du kan leda andra behöver du kunna leda dig själv. Personligt ledarskap i samförstånd med företagets mål, vision, värderingar, ramar och riktlinjer skapar trygghet och tydlighet. Vi stödjer dig att upptäcka ditt personliga, autentiska ledarskap!
Du behöver utgå ifrån dina värderingar och använda dina starka egenskaper och beteenden. Din självkänsla, ditt självförtroende och din tydlighet ökar. Du behöver också medvetandegöra och våga se dina svagare delar, och lära dig att agera utifrån dessa på ett bra sätt.
"Jag har fått mer självförtroende i min ledarroll! Jag har tidigare ansett att jag inte är någon egentlig ledare, men nu har jag funnit min ledarstil och det känns jätteskönt!"
Pharus arbetar mot företag i skräddarsydda uppdrag. I samråd med kunden gör vi en bedömning av nuläge och önskat läge för den aktuella målgruppen och därefter tar vi fram ett unikt träningsprogram som säkerställer att vi når önskat resultat!
Kontakta oss för offert!
Pharus ABPharus AB tränar och coachar företag, team och människor inom framförallt ledarskap, försäljning och team. Namnet Pharus är latin och betyder fyr. Fyren är för många symbolen för en vägvisare. Den behövs om natten i mörkret, när det stormar och sikten kanske inte är den allra bästa.
Vi har alla behov då och då av att komma i kontakt med något eller någon som visar på möjliga vägar framåt, eller för den delen, hemåt. Fyren står här också för den egna vägvisaren och den kapacitet som vi har inom oss. Den kan även stå för våra värden och värderingar om det som verkligen är viktigt för oss.
Ser man det ur företagets perspektiv kan fyren stå för den riktning företaget vill navigera mot tillsammans – en framtida vision – och för företagets värderingar om vad som ska genomsyra agerandet i vardagen.
Agneta och Mikael är pedagoger, certifierade coacher och har arbetat med människor i utveckling sedan 1999.
Pharus arbetar mot företag i skräddarsydda uppdrag. I samråd med kunden gör vi en bedömning av nuläge och önskat läge för den aktuella målgruppen och därefter tar vi fram ett unikt träningsprogram som säkerställer att vi når önskat resultat!
» Mer information
För mer information om Pharus AB eller deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan.
För att beställa information om Ledarskap, fyll i följande uppgifter: