|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||
Handledarutbildning för dig som själv vill kunna genomföra Leanspelet med en egen uppsättning av kursmaterialet.
Lär ut samtidigt som du lär dig. Som handledare styr du Leanspelet och vägleder i diskussionerna kring beslut. Utbildningen ger dig kunskapen och tryggheten att axla rollen som handledare. Många företag och organisationer utbildar egna handledare som efter utbildningen driver det interna förändringsarbetet. Det är en god investering.
Leanspelet spelas med fördel i grupper på alla organisatoriska nivåer i företaget. Spelet är utvecklat av John Bicheno på Lean Enterprise Research Centre vid Cardiff University och har spelats i flera länder av företag, universitet och konsulter. Detta är den senaste versionen som bygger på en realistisk tillverkningsenhet, med produktionsplanering och mätning av resultat och nyckeltal.
För dig som vill utbilda, utvecklas och fördjupa dina kunskaper i lean, och som vill handleda spelet. Utbildningen förutsätter god insikt i vad lean innebär och gärna erfarenhet från implementeringsprojekt.
Förkunskaper
Ha en god insikt i vad lean innebär och gärna erfarenhet från implementeringsprojekt.
1 dag, kl 08.00-17.30. Medlem: 8 900 kr. Ej medlem: 9 200 kr. Alla priser exkl moms.
I avgiften ingår dokumentation, kursmaterial, fika och lunch. Utbildningsmaterial, vanligtvis PowerPoint, får du med dig efter utbildningen och som du fritt kan använda och jobba vidare med. Resor och logi ingår ej. Litteratur: Verktyg för Lean Produktion
Vi säljer Leanspelet tillsammans med handledarutbildning. Spelet kostar 10 000 kr. Spelet finns på ett tiotal språk, bland annat engelska.

Plan är en av Sveriges största medlemsorganisationer inom logistik, supply chain management och lean.
Vi erbjuder forum för personligt nätverkande, utbildning och certifiering som stärker din konkurrenskraft och konferenser som ger dig inspiration och nya idéer från världsledande talare. Vi är 2500 medlemmar och har funnits sedan 1963.
Vi genomför öppna utbildningar, företagsinterna och skräddarsydda insatser samt e-learning i samarbete med Accenture. Totalt erbjuder vi fler än 50 lärarledda kurser och 350 e-learningkurser.
Varje år arrangerar vi två nationella konferenser. Plan-konferensen i Stockholm är den mest kända. 2011 års konferens arrangeras 5-6 april på helt nya Stockholm Waterfront Congress Centre.
» Mer information
För mer information om Plan Utbildning eller deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan.
För att beställa information om Leanspelet - handledarutbildning, fyll i följande uppgifter: