Genom att tänka lite annorlunda än vad vi normalt gör angående produktutveckling har Toyota och många andra visat att de kan mer än halvera ledtiden för utvecklingsprojekt, samtidigt som resursbehovet och kvalitén inte äventyras, utan tvärt om! Detta sätt att tänka har resulterat i helt nya sätt att organisera projektarbetet, både för enskilda projekt och för att styra alla projekt som pågår effektivt. Metoderna ger självstyrande grupper som tar ansvar men som vet begränsningarna och begär hjälp på ett kontrollerat sätt.
Fokus i kursen
- Förstå vad som inte fungerar i dagens projektmetodik
- Förstå de grundläggande principer som används i Lean Produktutveckling
- Orientering i de verktyg som kan användas i Lean Produktutveckling
- Hur en utvecklingsavdelning kan organiseras för att stötta många Lean projekt med resurser, prioritering och beslut
- Hur enskilda projekt organiseras så de blir självgående, effektiva och snabba utan att kräva tung administration
Innehåll och omfattning
Workshopen omfattar två dagar med följande innehåll:
- Grundläggande delar som inte fungerar i dagens projekt
Principer som ligger som grund för verktyg/arbetssätt i Lean produktutveckling
- Genomgång av verktyg för utveckling av kunskap, så kunskapen kan delas och spridas i organisationen
Verktyg som vi tittar närmare på är A3 rapporter, tvärfunktionella team, standardiserade processer, ”Engineering BOM”, T-formade kompetenser
- Genomgång av verktyg som effektiviserar enskilda projekt och drastiskt minskar ledtiden i projekt
Verktyg som vi tittar närmare på är Pulsmetodik, visuell planering, målbilder, nätverksplaner, hur problem hanteras, hur möten hålls och arbetet fördelas
- Genomgång av verktyg för hantering/samordning av många projekt, även kallat multiprojektledning
Verktyg som vi tittar närmare på är prioritering av projekt, produktplanering, modularisering, nyckeltal, resurstilldelning av projekt
Föreläsning blandas med övningar där man får prova själv samt diskussioner där det ges tillfälle att reflektera. Bilder som visas i PowerPoint är på engelska, men lättläst.
Kursläraren försöker så långt det är möjligt berätta historier, helst baserade på egna erfarenheter, som illustrerar den teori som lärs ut, vilket är mycket uppskattat och underlättar förståelse och inlärning.
OBS! Deltagarantalet är maximerat till tio.
Kursledare
Richard Lindström, eBOM AB, är civilingenjör i elektronik och har arbetat drygt 17 år med produktutveckling, projektledning och verksamhetsutveckling, varav 10 år på MYDATA automation. Han har haft rollen som senior projektledare och varit utvecklingschef samt de senaste åren konsult, där han bland annat hjälpt företag med att införa Lean Projektledning och Lean Produktutveckling. Richard håller regelbundet seminarier och kurser samt coachar projektledare i Lean Projektledning och Lean Produktutveckling.