Kranförarutbildning

Sammanfattning
p
Längd: 16 timmar
Utbildare: Dematek AB plus
Utbildningsort: Västerås
Typ av utb.: Öppen utbildning
Dematek AB

Kranförarutbildning

KranförarutbildningUtbildningsmodul 1 – Arbetsmiljöregler för flera utbildningar
Denna utbildning behandlar regelverket från EU-direktiv och arbetsmiljölagen och de föreskrifter som gäller för arbetstagare och arbetsgivare. Deltagarna får en förståelse för deras ansvar i sin anställning. De får även en teoretisk bas som ligger till grund för flera utbildningar inom exempelvis kran, tryck, mobila arbetsplattsformar, fallskydd m.m.
Kurslängd:
4 timmar.

Utbildningsmodul 1:1 – Enkla lyftinrättningar utan åkrörelser med 1-2 lyftredskap
Utbildningen riktar sig till användare av enkla lyftinrättningar som KBK-system, telfer eller svängkran med 1-2 lyftredskap, t.ex. sling och lyftöglor. Det är en huvudsakligen teoretisk utbildning där kranföraren får gå igenom lagar, regler och ansvar vid lyft, samt grundprinciperna gällande lyftredskap.
Kurslängd:
4-6 timmar, beroende på komplexiteten vid användning.

Utbildningsmodul 1:2 – Enkla lyftinrättningar utan åkrörelser med flera lyftredskap
Utbildning för användare av enkla lyftinrättningar som KBK-system, telfer och svängkran med flera lyftredskap, ex. sling kätting, lyftöglor eller schacklar vid olika arbetssituationer. Kranföraren får gå igenom lagar, regler och ansvar vid lyft, grundkunskap av lyftanordningar, säkerhetsregler, körövningar samt grundprinciperna gällande lyftredskap.
Kurslängd:
6-8 timmar, beroende på komplexiteten vid användning.

Enkla lyftinrättningar med åkrörelser med 1-2 lyftredskap
Utbildningen riktar sig till användare av enkla lyfttraverskranar med drift på åkrörelser som travers med 1-2 lyftredskap, t.ex. enklare ok, sling eller kätting. Vi behandlar lagar, ansvar och regler, lastberäkningar, vinkelberäkningar, lasttabeller, olika lyftredskap och dess funktioner. Det ingår även rutiner för lyft, arbetsmetoder samt praktiska tillvägagångssätt och övningar i körgård. Denna utbildning ger begränsat kranförarkort.
Kurslängd: 8 timmar beroende på komplexiteten vid användning.

Utbildningsmodul 2:1 - Lyftinrättningar med åkrörelser och flera lyftredskap, lätt körning
Utbildning för användare av enkla traverskranar med åkrörelser med flera lyftredskap, t.ex. sling, kätting, lyftöglor och schacklar samt lastkoppling för svåra lyft. Utbildningen kräver genomförd utbildningsmodul 2 och dokumenterad körvana. Kranföraren får här lära sig beräkna och koppla asymmetriska laster, träna körning i tre dimensioner samtidigt, häva lastpendling samt öva precisionskörning samt körning med signalman vid skymd sikt. Utbildningen vänder sig till kranförare i kärntekniska anläggningar, underhålls- och servicepersonal samt personal som kör känsligt eller farligt last. Vi går bland annat igenom lastkoppling och beräknar vikter och lastvinklar. Utbildningen ger begränsat kranförarkort.
Kurslängd:
6 timmar beroende på komplexiteten vid användning.

Utbildningsmodul 2:2- Lyftinrättningar med åkrörelser och flera lyftredskap, tung körning
Utbildning för användare av traverskranar med åkrörelser med flera lyftredskap, t.ex sling, kätting, lyftöglor och schacklar samt lastkoppling för svåra lyft. Utbildningen kräver genomförd utbildningsmodul 2 och dokumenterad körvana. Kranföraren får här lära sig beräkna och koppla asymmetriska laster, träna körning i tre dimensioner samtidigt, häva lastpendling samt öva precisionskörning samt körning med signalman vid skymd sikt. Utbildningen vänder sig till kranförare i kärntekniska anläggningar, underhålls- och servicepersonal samt personal som kör känsligt eller farligt last. Vi går bland annat igenom lastkoppling och beräknar vikter och lastvinklar. Utbildningen ger kranförarkort.
Kurslängd:
16 timmar beroende på komplexiteten vid användning.

Utbildningsmodul 3 - Lyftinrättning med avancerad körning, lastkoppling, tunga lyft och personlyft i korg
Utbildning för användare av traverskranar med flera lyftredskap, t.ex ok, sling, kätting, lyftöglor eller schacklar. Utbildningen kräver genomförd utbildningsmodul 2:2 och dokumenterad körvana. I kursen ingår övning i körgård där deltagaren får lära sig att köra i flera åkriktningar samtidigt samt signalering, lastberäkning och lastkoppling av osymmetriskt gods. Utbildningen ger kunskaper för svårare krankörning och lastkoppling. Utbildningen ger kranförarkort.
Kurslängd:
16 timmar beroende på komplexiteten vid användning.

Utbildningsmodul 4 - Repetitionsutbildning
Repetitionsutbildning som skräddarsys efter kundens behov med hänsyn till den utrustning som används. Mycket stor del av utbildningen är teori, men även körning i körgård förekommer. Kursen är ett utmärkt tillfälle att ta bort farliga och felaktiga beteenden. Kursen kräver en dokumenterad utbildning som inte är äldre än fem år.


För att beställa gratis information om Kranförarutbildning, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.

Målgrupp

Till dig som är erfaren operatör och har ett kranförarkort som inte är äldre än fem år eller har behov av en generell uppdatering.

Kursdeltagaren examineras genom ett teoretiskt prov och ett praktiskt prov. Vid godkänt resultat utfärdas ett kranförarkort/kursbevis beroende på vilken utbildning som genomförts.

Dematek AB

Dermatek ABDermatek AB

Vi på Dematek har en mångårig erfarenhet inom lyftbranschen och har sedan 2007 även kunnat ge våra kunder utbildning inom lyftsäkerhet.

Idag bedriver vi en utbildningsverksamhet som sträcker sig långt mycket längre. För utom kranar och lyft utför vi utbildningar så som fallskydd, elsäkerhet, första hjälpen skylift, och truckutbildningar etc.

Det handlar om att hjälpa dig genom att ge den utbildning du behöver för att leva upp till lagar och regelverk för att utföra ditt arbete på ett säkert och effektivt sätt.

Vi erbjuder en lärande miljö i moderna kurslokaler och rymlig övningshall med genomgående ny utrustning. Vi kan också hålla våra kurser i dina lokaler enligt avtal. Kontakta oss redan idag för information om aktuella priser och kurstillfällen.

Välkommen på utbildning till oss på Dematek.

» Mer information
För mer information om Dermatek AB och deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan!


plusVisa alla utbildningar med Dematek AB

Intresseanmälan

För att beställa information om Kranförarutbildning, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
*
*
*
» Vad händer nu?
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:

Kontaktuppgifter till Dematek AB

Dematek AB

Tallmätargatan 1
721 34 VÄSTERÅS

Tel: 020-59 10 00
www.dematek.se

Kontakta Dematek AB
Mer information
 
Beställ information

För att beställa information om Kranförarutbildning, fyll i följande uppgifter:

This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
» Vad händer nu?
Recensioner
Skriv en recension!
Partners
DI.se
banner
banner
trs.se
banner
banner
banner
banner
banner
banner
Kurser.se