|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||||
Ettårig konsult- och ledarskapsutbildning i organisationspsykologi med fokus på att leda utvecklingsprocessen för ledare och medarbetare i en organisation.
Deltagarna får träna sig i att bedöma och designa utvecklingsarbete som konsult eller ledare i en organisation. Utbildningen ger också flera kompletterande metoder i att leda organisationsutveckling.
- att arbeta med reflekterande tekniker, kompassen och olika processformer.
- att göra en bedömning av en organisations utvecklingsbehov utifrån en helhetssyn.
- att designa en konsultation och en utvecklingsprocess.
- att skapa kontakt och formulera kontrakt med en kund och medarbetare.
- att leda seminarier och arbetskonferenser på inläst litteratur.
Start i september varje höst och sedan varannan måndag sammanlagt tolv dagar fördelade på två terminer. Avslutas med två dagar.
Utbildningen omfattar sammanlagt 12 heldagar, samt tid för eget arbete och grupparbete. Varje kurstillfälle startas med storgrupp i seminarieform och avslutas i smågrupper med handledning. Utbildningen är processorienterad och problemfokuserad.
Deltagarna får medverka i att välja kurslitteratur tillsammans och skapa och hålla seminarier som knyter ihop teori och praktik. Utvecklingsprocessen tränas med organisationsspel.
I dessa spel får deltagarna praktisera de metoder som lärs ut. Den individuella utvecklingen pågår parallellt. Utbildningen avslutas under två dagar då deltagarna examineras genom att hålla egna seminarier samt till detta utarbeta en skriftlig rapport.
Vi lär metoden Open Space, ett storgruppsseminarium. De metoder som har använts bygger både på ett psykodynamiskt och ett systemteoretiskt synsätt, utbildningen är upplevelsebaserad.
Kostnad 30 000 kronor. Plats: Gamla Stan i Stockholm.
Risling Partners Organisationspsykologi ABVårt företag startades av Ulla Risling som är legitimerad psykolog med specialistkompetens och lång erfarenhet som organisationskonsult.
Verksamheten består till hälften av konsultation och till hälften av utbildning och metodutveckling. Vi möter individer, grupper och hela organisationer och vi arbetar med både kortvariga insatser och i långvariga omfattande processkonsultationer. Vi har möjlighet att skräddarsy våra insatser för att passa för kundens behov. Vi kan ofta klara snabba insatser i utvecklings- och krissituationer.
Vårt grundläggande synsätt är systemdynamiskt, vilket innebär en betoning på samspelet mellan den enskilda individen, arbetsgruppens dynamik och den övergripande organisationen (systemet). För att åstadkomma djupgående förändring behöver man arbeta parallellt med det inre personliga ledarskapet och de yttre strukturerna.
» Mer information
För mer information om Risling Partners eller deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan.
För att beställa information om Konsultation och Processledarskap, fyll i följande uppgifter: