Skräddarsydd utbildning för dig som jobbar på advokatbyrå, som företagsjurist eller kommer i kontakt med juridiska termer på engelska på annat sätt. Vår konsult Naoko Watanabe har lång erfarenehet som utbildare inom affärsengelska och juridisk engelska men framför allt har hon 6 års praktisk erfarenhet från advokatbyråer i USA och Japan.
Executive English erbjuder individuellt anpassad engelsk språkutbildning för företagare, chefer och medarbetare i internationellt verksamma företag och organisationer. Samtliga instruktörer har engelska som modersmål och är kvalificerade lärare i engelska som andraspråk.
Våra kurser är helt och hållet anpassade till kundens behov och varierar därför i sitt innehåll men typiska ämnen är: affärsengelska, presentationsteknik, förhandlingsspråk, kulturella skillnader, konversation (”small talk”), hur man skriver e-post respektive talar i telefon, mm. Vi håller även förberedande kurser för olika nivåer av Cambridgeexamen.
» Mer information För mer information om Executive English eller deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan.