Feedback

Tyck till om utbildning.se


Kommentar Recensera
E-post (valfritt)

Innehåll

Layout

Användarvänlighet

Helhetsintryck

Inköpsanalyser

Sammanfattning
Längd:
2 Timmar
Pris:
9 940 SEK exkl. moms
Utbildare:
InköpsForum plusInköpsForum
Utbildningsort:
Typ av utb.:

Beskrivning av Inköpsanalyser

Inköpsanalyser

Det här är en praktisk inriktad utbildning för dig som arbetar med inköp och vill lära dig mer om analysverktyg. Under två dagar fokuserar vi på de vanligaste analysmetoderna du behöver för att hantera din leverantörsportfölj. 

Kursen ger dig tolkningsfiltret för att kunna arbeta så effektivt som möjligt med analyserna och att använda de verktyg som skapar det resultat du har nytta av i ditt dagliga arbete.

Vi går igenom analysmetoder som t.ex.:Inköpsanalyser

  • Kraljics matris
  • Maktbalans-matrisen
  • Purchasing Puzzle
  • 5-krafts analys
  • PEST-analys
  • SWOT-analys
  • Riskanalys
  • IMP-analys
  • QCLDM-analys
  • Kostnadsdrivare och CBA
  • Kostnads och pris analys

Kursen blandar teori med praktiska övningar. I övningsspelet "Ljus och Lykta" får du chansen att pröva dina nya kunskaper. Genom spelet upptäcker du hur du kan använda analysmetoder för att förstärka leverantörsbedömningen av en strategisk leverantör. 

I kursen ingår läroboken "InköpsHandboken Analyser", skriven av InköpsForums grundare Catharina Lind. Boken ligger till grund för kursen och är en av de få böcker som samlar de analysverktyg som behövs för ett aktivt inköpsarbete.

Målgrupp

Den här kursen vänder sig till dig som har arbetat några år som inköpare och vill utveckla dina inköpskunskaper.

Finns även som företagsanpassad utbildning

För mer information om hur vi kan anpassa utbildningen efter företagets/ organisationens aktuella behov och önskemål, gör intresseanmälan nedan

Investering

9 940 kr. Alla priser är exklusive moms, inkl kaffe, lunch

I kursen ingår läroboken "InköpsHandboken Analyser", skriven av InköpsForums grundare Catharina Lind. Boken ligger till grund för kursen och är en av de få böcker som samlar de analysverktyg som behövs för ett aktivt inköpsarbete

ISBN: 978-91-976388-0-7

Beskrivning av InköpsForum

InköpsForum är Sveriges ledande kompetenscenter för professionella inköpare.

InköpsForum - för professionella inköpare

InköpsForum är Sveriges ledande kompetenscenter för professionella inköpare.

Vad kan InköpsForum göra för dig?

Att utbilda sig är mycket mer än att gå en kurs. Vi vill hjälpa dig att utvecklas, i din roll som inköpare, dig som person och det företag du representerar. Att bara gå en kurs räcker inte för oss, är du lönsam för ditt företag så blir vi lönsamma. Vi nöjer oss inte med att bara leverera utbildningar. Vi vill ta dig hela vägen.

Kompetens- och personlighetsanalyser

Om vi inte vet hur verkligheten ser ut, så vet vi inte heller vad det är vi ska förändra. Samma sak gäller för utbildning som för alla andra inköpsbeslut. Vi behöver kartlägga behovet för att få kostnadseffektivitet.

Genom InköpsForums analyser kartlägger vi både kunskap, drivkrafter och personlighet. På organisationsnivå kompletterar vi med helhetsbilden av gruppen, lönsamheten för företaget och för dig som inköpschef hjälper vi dig att identifiera hur du får din personal att vilja stanna kvar.

InköpsForum utbildningar

Vi har både företagsinterna och öppna utbildningar för att tillfredställa alla behov du som inköpare kan ha av utbildning. Vi kan skräddarsy utbildningar helt efter dina behov.

» Mer information om InköpsForum eller deras utbildningar, gör en intresseanmälan nedan.


plus Visa alla utbildningar med InköpsForum

Intresseanmälan

För att beställa information om InköpsForum, fyll i följande uppgifter:
* =  Obligatoriskt fält
Email*
Förnamn*
Efternamn*
Företag
Befattning
Adress*
Postnr*
Ort*
Telefon
Meddelande
Antal deltagare
»Vad händer nu?

Kontaktuppgifter till InköpsForum

InköpsForum

Rubanksgatan 6
741 71 Knivsta

Tel: 018-349085, 018-349095
www.inkopsforum.se

Mer information
Beställ information
För att beställa information om Inköpsanalyser, fyll i följande uppgifter:

»Vad händer nu?
Skriv en recension
Har du gått utbildningen » Inköpsanalyser med » InköpsForum? Vad tyckte du? Genom att dela med dig av dina erfarenheter kan du hjälpa andra att välja rätt utbildning. Sätt betyg från 1-5 där 1 är dålig och 5 är mycket bra
Dålig | Sådär | Ok | Bra | Mycket bra
Lärare / Undervisning
Lokaler
Kurslitteratur
Utbytet med övriga kursdeltagare

Rekommenderar du arrangören:


Tipsa en kollega om utbildningen!

Tipsa en kompis om utbildningen Inköpsanalyser på InköpsForum.

Till:  
Från:  

Partners
DI.se
trs.se
skolledarutbildningar.se
Kurser.se
Kurser.se
KYutbildningar.se
Studentum.se