
Google utvecklas i Luleå - "Vi har bara skrapat på möjligheterna"
Dr Peppar, The Mad Scientist - så kallar Peter Parnes sig själv på sin blogg. Han är chef för Googles snabbt växande utvecklingskontor i Sverige och ansvarar för att skapa en kreativ miljö där Googles framtida applikationer kan ta form.
Idag består Google Sverige av 50 personer på marknadskontoret i Stockholm och på utvecklingskontoret i Luleå. Det svenska utvecklingskontoret hör än så länge till de mindre i världen - men de blir ständigt fler.
- Vi investerar kraftigt och växer, vi anställer till alla kontor. Vi ser en enorm potential på Internet och tror att vi ännu bara har skrapat lite på de möjligheter som finns, säger Peter Parnes.
"Användarna bestämmer"
- Googles stora utmaning ligger i hur vi kan vara innovativa och utveckla de applikationer som användarna vill ha. Vi utgår alltid från användarna så det är de som bestämmer vilka produkter och tjänster vi har som blir framgångsrika och som vi satsar på. Något som är väldigt tydligt är att behovet av att kunna nå nätbaserade tjänster på andra sätt än från datorn ökar över hela världen. Därför försöker vi till exempel anpassa det mesta så att det går att nå från mobilen, säger Peter Parnes.
Vill inte detaljstyra
För att forsätta vara innovativa och utveckla nya spännande saker tror Google på frihet för medarbetarna.
- Vi tror att människor kan otroligt mycket och genom att inte detaljstyra för mycket utan att lita på att de alltid försöker nå nya lösningar, utveckla nya spännande saker så lyckas också människor med det.
Alla Googles ingenjörer får lägga 20 procent av sin tid på egna projekt, vilket har resulterat i många nya produkter.
- Jag som utvecklingschef måste stödja den kreativa miljö vi har idag inom Google och göra det lättare för Googles ingenjörer att skapa framtidens applikationer. Det viktigaste vi som företag har är personalen, så vi satsar mycket på att skapa en stimulerande arbetsmiljö för dem som jobbar på Google, liksom att vi fortsätter leta efter och anställa fler duktiga medarbetare, säger Peter.
Klättra på Google
Google anställer aldrig någon för att fylla en plats, utan letar och intervjuar tills de hittar rätt person, berättar Peter.
- Det kan därför ta lite tid oavsett hur världsekonomin står. Dock tycker vi att vårt sätt att rekrytera fungerar väldigt bra.Vi tror att många vill arbeta hos oss på grund av vår kreativa arbetsmiljö och vetskapen om att det man jobbar på kan komma att användas av miljontals människor är intressant för många.
När det gäller kompetensutveckling för medarbetarna finns inga begränsningar, säger Peter. Om någon känner att han eller hon vill vidarebilda sig inom ett område så går det alltid att ordna.
- Många av personalen utnyttjar möjligheten att kontinuerligt utveckla sig själva genom att lyssna på någon av de många interna föreläsningar som ges av andra i personalen. Det bästa med att jobba på Google är att kunna omge sig med den enorma kompetens som finns i företaget och även om vi inte alla sitter på samma kontor så interagerar vi över nationsgränser dagligen.
Se utbildningar inom Google, Google Analytics, Google Adwords och Sökmotoroptimering för Google













