|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
||||||||||||||
Vill du få mer inspiration, energi och en större förståelse för dina relationer? Längtar du efter större tillgång till dig själv och dina outnyttjade resurser? Vill du utvecklas och växa genom förankring i den innersta viljan? Det är några av möjligheterna med PsykosyntesAkademins kurs Fundamentals® – Essential Life Skills.
Fundamentals® - Essential Life Skills är både en fristående kurs i personlig utveckling och en introduktion till PsykosyntesAkademins fleråriga utbildningar.
Kursen lämpar sig för dig som vill utforska ditt inre och dina relationer till omvärlden. Den ger insikter i livsmönster och hur vi fastnar i sår från det förflutna. Kursen erbjuder också verktyg för att arbeta med känslomässiga blockeringar och gå vidare. Göra val som överensstämmer bättre med den person du är idag och lämna plats för livsglädje och kreativitet.
Med utgångspunkt från deltagarnas personliga process ges en god överblick över psykosyntesens principer och metoder. Deltagarna får stifta bekantskap med grundläggande begrepp som delpersonligheter, viljans betydelse och vikten av att se sig själva som större än sina begränsningar och sitt förflutna.
Det vi ger uppmärksamhet har en tendens att växa. Psykosyntesen arbetar parallellt med människans problem och inre potential. I varje problem vi upplever finns ett frö till växande.
Denna veckolånga kurs vänder sig till dig som vill titta närmare på dina möjligheter och begränsningar. Kanske vill du förstå dig själv bättre och vad som format dina val under livet.
Inga särskilda förkunskaper krävs för att gå Fundamentals® - Essential Life Skills.
Angelika Dilschmann är sedan 1999 verksam som psykosyntesterapeut och handledare för såväl personlig som professionell utveckling. Hon är också lärare i PsA:s veckolånga grundkurs ”Fundamentals®” samt leder ”Relationsgrupperna” under den tvååriga grundutbildningen.
Angelika har en mångårig bakgrund som organisationskonsult, främst inom områdena lärande, förändringsprocesser och ledarskap. Hon har under åren även medverkat i ett flertal FoU-projekt samt publicerat böcker och skrifter.
Janne Karlström är diplomerad psykosyntesterapeut, handledare och lärare vid PsykosyntesAkademin. Han arbetar också i egen praktik med terapi och handledning. Janne har en civilekonomexamen bakom sig och har tidigare arbetat i ledarskapsfunktioner och som organisationsutvecklingskonsult i det privata näringslivet.
Fredrik Lundh är diplomerad Psykosyntesterapeut, PsA, och legitimerad psykoterapeut. Han arbetar som terapeut sedan 1992, som lärare och kursledare vid PsykosyntesAkademin sedan 1998 och han handleder också terapeutelever i deras klientarbete. 2000–2005 var han skolans rektor.
Linda Thörn är diplomerad Psykosyntesterapeut, PsA, och verksam som lärare och handledare vid PsykosyntesAkade–min. Hon tar emot klienter i terapi och personlig utveckling i mottagning på söder i Stockholm. Linda har en konstnärlig bakgrund med en Master of Fine Arts/Konstfack.
Plats: PsykosyntesAkademin, Tengdahlsgatan 32
8 900 kr inkl moms för privatpersoner, 8 900 kr exkl moms för företag med max fem anställda, 11 000 kr exkl moms för företag med fler än fem anställda.
PsykosyntesAkademin och PsykosyntesInstitutet Varmt välkommen till PsykosyntesAkademin (Stockholm) och PsykosyntesInstitutet (Göteborg). Våra program innehåller utvecklingsmöjligheter för den som vill ägna sig åt personlig utveckling eller för den som vill tillämpa psykosyntes i sin yrkesroll, till exempel som terapeut, coach eller inom organisation och ledarskap.
Sedan 1989 har PsykosyntesAkademin arbetat för att öka människors livskvalitet genom personligt och professionellt växande. Vi erbjuder mångfacetterade kurser och utbildningar som stimulerar, utmanar och utvecklar.
Kansliet i Stockholm är öppet:
Mån - tis
Tors- fre 9-15:30
» Mer information
För mer information om PsykosyntesAkademin/PsykosyntesInstitutet och deras utbildningar, skicka en intresseanmälan.
För att beställa information om Fundamentals® - Essential Life Skills, fyll i följande uppgifter:
Veckokursen Essentials på Psykosyntesakademin var den mest intensiva och mest djupgående kurs Iris Kihlman någonsin deltagit i. Den gav henne aha-upplevelser och insikter, vänner för livet och praktiska verktyg för att kunna leva mer medvetet i vardagen. Läs hela hennes berättelse här.