Excel 2007 För administratörer och projektledare

Sammanfattning
p
Längd: 1 dag
Pris: 5 450 SEK exkl. moms
Utbildare: Lexicon plus
Utbildningsort: Helsingborg, Karlskrona, Malmö, Kristianstad, Ronneby
Typ av utb.: Öppen utbildning
Startdatum:
Helsingborg: 2012-06-01, 2012-09-17, 2012-12-03
Karlskrona: 2012-09-17, 2012-12-03
Kristianstad: 2012-09-17, 2012-12-03
 
Lexicon

Excel 2007 För administratörer och projektledare

För dig som i första hand skall använda Excel som ett administrativtverktyg, d.v.s. inte i huvudsak till att skapa kalkyler med beräkningar. Vi går igenom enklare beräkningar och fortsätter sedan med hantering av listor, tabeller, sortering, filtrering och formatering av dessa. Vi arbetar en hel del med formatering för att skapa snygga tabeller, uppställningar och tidplaner (GANTTSCHEMA). Kursen innehåller också en introduktion till hur man skapar och redigerar diagram samt hur man skapar massbrev/etiketter i Word från adresslistor i Excel . Observera att denna kurs innehåller delar från några av våra övriga kurser, t.ex. ”Layout och diagram”, ”Listor, Pivottabeller och databaser” och ”Excel grundkurs”.


För att beställa gratis information om Excel 2007 För administratörer och projektledare, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.

Målgrupp

Kursen vänder sig till dig som inte använder Excel i huvudsak till kalkylering, utan snarare vill kunna hantera data effektivt och presentera dessa på ett professionellt vis.

Rabattstege för Lexicons IT-utbildningar

Samla dina och kollegornas bokningar för IT-utbildningar inom din organisation och gör en samtidig anmälan. Bokningen kan ge upp till 45 % rabatt och ni kan välja fritt ur Lexicons ordinarie utbud av IT-utbildningar.

Investering

5450 kr

Lexicon

LexiconLexicon

Lexicon erbjuder utbildning inom IT och affärskunskap samt konsulttjänster på 30 kurscenter i Sverige.

Lexicon - IT-kompetens

Schemalagda och företagsanpassade utbildningar inom IT

  • Microsoft Office
  • Databaser
  • Grafisk produktion
  • Webbproduktion
  • Affärssystem

Lexicon - Ledarskapet och affären

Genom att kombinera traditionell utbildning med våra unika verktyg skapar vi effektiva utbildningar inom:

  • Ledarskap
  • Försäljning
  • Service
  • Kommunikation
  • Effekt
  • Projekt
  • Ekonomi och Kvalitet
  • Affärsmannaskap
  • Inköp
  • Fastighet (via PLUS)

Lexicon - Utbildningsnära konsulting

Våra konsulter hjälper våra kunder att effektivisera arbetet vid datorn:

  • Smarta verktyg
  • Mallar och macron
  • Kursmaterial och dokumentation
  • Personlig tränare

» Mer information om Lexicon och deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan.


plusVisa alla utbildningar med Lexicon

Intresseanmälan

För att beställa information om Excel 2007 För administratörer och projektledare, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
*
*
*
» Vad händer nu?
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:

Kontaktuppgifter till Lexicon

Lexicon

Klarabergsviadukten 70
101 37 Stockholm

Tel: 08-566 107 00
www.lexicon.se

Kontakta Lexicon
Mer information
 
Beställ information

För att beställa information om Excel 2007 För administratörer och projektledare, fyll i följande uppgifter:

This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
» Vad händer nu?
Recensioner
Skriv en recension!
Partners
DI.se
banner
banner
trs.se
banner
banner
banner
banner
banner
banner
Kurser.se