ELSÄK 12

STF Ingenjörsutbildning AB

ELSÄK 12

ELSÄK har utvecklats till en årlig tradition. För nittonde året i rad inbjuder nu STF Ingenjörsutbildning till temadagen kring ämnet el och säkerhet. Vi delar ut årets Elsäkerhetspris (Elsäkerhetens Oscar) och dagen är, som vanligt, sprängfylld med intressanta inslag som presenteras av några av vårt lands främsta experter inom respektive område.

Naturligtvis ska vi få oss ett gott skratt också under dagen, men det är lite hemligt vad det kommer att bli.

 Missa inte Elsäkerhetspriset, som kommer att delas ut under dagen. Har du förslag på någon person eller organisation som du tycker har gjort sig förtjänt av priset så får du gärna komma med förslag till kenth.ryeskog@stf.se

 

Här kommer du vidare till temadagen den 6 dec, Förbättrad säkerhetskultur - vägen till färre elolyckor?

 

Tidigare vinnare av Elsäkerhetspriset

1999  -  Anders Angerfelt,  Energiföretagarens Arbetsgivarförening     

             Tommy Olausson, Svenska Elektrikerförbundet,

             Johnny Pettersson, STF ingenjörsutbildning

2000  -  Lennart Collstrand, Elsäkerhetsverket

2001  -  Kurt Löfgren, SSAB Tunnplåt

2002  -  Göte Norlander, ordf. i EIO´s elsäkerhetsutskott

2003  -  Lennart Bernhardsson, Höganäs AB

2004  -  Torgny Ericsson, Svensk Energi

2005  -  Bo-Lennart Holmsten, Elajo Elinstallationer AB

2006  -  Alf Lindén, Boliden Mineral AB

2007  -  Reine Fredengrener, ABB AB

2008  -  Sven-Åke Polfjärd, Billerud Skärblacka AB

2009  -  Elektriska Nämnden  

2010  -  Lars Rehngren och Sigvard Sjöbom (Göteborg Energi AB)

2011  -  Ola Angel, Lambertsson Sverige AB

 

 

 

Program

- Information från Elsäkerhetsverket

- Utdelning av 2011 års Elsäkerhetspris

- Behörighet

- Jordning-ur ett impedansperspektiv

- Reservkraft

- Nya regler för Hsp

- Olycksfallsbekämpning

- Kravet för byggarbetsmiljösamordnare

- Underhållning - Överraskning

- Klarar man säkerheten inom vindkraftbranschen?

- Vad behöver jag för instrument för kontroll före idrifttagning?

Elsäkerhetsfrågor och elsäkerhet har alltid varit ett stort intresse för ingenjörer och tekniker inom elkraft. Förändringar i regelverk, standard och handböcker har tillsammans med tillämpningen av förändringarna den största betydelsen för den sammantagna elsäkerheten i landet.
För ARTON år sedan startade STF ett försök med att under raditionella former samla eltekniker varje år den första måndagen i december. Vi har känt att detta varit uppskattat och vi vet att temadagen bidragit till ökat medvetande om elsäkerhet.
Elsäkerhetspriset som STF instiftade för nio år sedan delas ut till de/den person som under året gjort betydande insatser för elsäkerheten i Sverige och internationellt. Det räcker ju nämligen inte med regelverk, standarder osv. Vi måste dagligen i vardagslivet försöka leva upp till kraven och tillämpa dem. Vår målsättning med temadagen har alltid varit att försöka skapa ett forum där information ges, diskussioner startar, kontakter knyts, förståelsen för elsäkerhetsarbetet ökar och kunskapsinhämtning sker.


För att beställa gratis information om ELSÄK 12, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.

Investering

5700 kr

STF Ingenjörsutbildning AB

STF Ingenjörsutbildningar ABSTF Ingenjörsutbildning AB erbjuder utbildningar inom teknikområdet och den främsta målgruppen är tekniker och ingenjörer.

STF vill förmedla det senaste inom området och vi har ett unikt nätverk av ca 2500 föreläsare, bestående av specialister från industri, högskolor och organisationer.

De öppna utbildningarna är oftast 2-5 dagar långa, flera av våra kurser sträcker sig dock från 1 till 18 dagar. Vi skräddarsyr även utbildningar för din organisation! I samråd med beställare anpassas innehåller i företagsbeställda kurser. Vanligast är att man utgår från en kurs som finns i det öppna utbudet eller en mix av olika kurser som vi anpassar efter era behov.

» Mer information
För mer information om STF Ingenjörsutbildning AB eller deras utbildningar, gör en intresseanmälan nedan.


plusVisa alla utbildningar med STF Ingenjörsutbildning AB

Intresseanmälan

För att beställa information om ELSÄK 12, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
*
*
*
» Vad händer nu?
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:

Kontaktuppgifter till STF Ingenjörsutbildning AB

STF Ingenjörsutbildning AB

Kungsbroplan 3 A
101 39 Stockholm

Tel: 08 586 386 00
www.stf.se

Kontakta STF Ingenjörsutbildning AB
Mer information
 
Beställ information

För att beställa information om ELSÄK 12, fyll i följande uppgifter:

This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
» Vad händer nu?
Recensioner
Skriv en recension!
Reportage

Jobbar du med teknik?

STF har ett brett kursutbud inom teknik


STF har ett mycket stort kursutbud inom teknik. Vi anpassar oss efter marknaden och kan på så viss alltid ha ett aktuellt kursutbud.

Partners
DI.se
banner
banner
trs.se
banner
banner
banner
banner
banner
banner
Kurser.se