Diplomutbildning i styrelsearbete Med inriktning på ägarledda små och medelstora företag
Handelskammaren erbjuder en ny möjlighet för alla som vill uppdatera sin kunskap i modernt styrelsearbete. Denna gången riktar sig diplomutbildningen till ägarledda små och medelstora företag och kursen genomförs i samarbete med Connect östra Sverige. Kraven på företags styrelsearbete ökar. Ett aktivt och professionellt styrelsearbete är ett viktigt medel för att utveckla företaget. Företagets konkurrenskraft ökar om styrelsen är rätt sammansatt, gör rätt saker och har rätt arbetsformer. Handelskammaren har därför skapat en utbildning för ett nytt och annorlunda styrelsearbete.
Kursen vänder sig till t ex ägare och ledning i ägarledda företag, ledningsgruppen, framtidsnamn i företaget, forskare med kommersialisering i sikte, till dig som har styrelseuppdrag för företags eller offentliga organs räkning. Och naturligtvis till alla er som vill eller kan komma i fråga för styrelseuppdrag i ABL.
Kursledare är styrelseproffset
Raoul HasselgrenPROGRAM
1. Ägarna, styrelsen, VD och revisorn Inledning med en övergripande sammanfattning av kursens inriktning. Vilket ansvar har ägarna och hur ser rollfördelningen ut mellan ägare, styrelse och företagsledning samt revisorn? Vi får lära oss mer om hur fusioner, förvärv och försäljning går till i praktiken. Dagen avslutas med middag och presentation av deltagarna kl 18 - 19.
Specialisttalare
Leif Bengtsson, Grant Thornton
Gästtalare
Roland Dansell, Grant Thornton
2. Styrelsens ansvar och huvuduppgifter
Företagens långsiktiga inriktning, uppföljning och kontroll är grundstenar i styrelsearbetet.
Specialisttalare
Lars Henrik Andersson, Advokatfirman Lindahl KB
Gästtalare
Inger Holmström, professionell styrelseordförande och styrelseledamot i privata aktiebolag.
3. Lagar, kriser och avyttring
Juridiken kring styrelsearbete gås igenom. Risk/kris i små bolag samt avyttring av bolag står i fokus vid detta tillfälle.
Specialisttalare samt gästtalare meddelas inom kort.4. Styrelsens sammansättning och arbetsformer Huvudpunkterna i detta seminarietillfälle rör styrelsens sammansättning, arbetsformer samt utvärdering av styrelsearbetet. Vi lär oss ställa en styrelsediagnos och tala bankrelationer. Dagen avslutas med "rollspel i styrelsearbete".
Specialisttalare
Roland Dansell, Grant Thornton
Gästtalare styrelseproffset
Rune Brandinger
Utbildningen genomförs:
Träff I: 4 okt kl 12.30 - 19.00 (18.00 - 19.00 gemensam middag)
Träff II: 11 okt kl 12.30- 18.00
Träff III: 20 okt kl 12.30 - 18.00
Träff IV: 25 okt kl 12.30 - 18.00
Provskrivning: 9 nov kl 09.00 - 11.00
Diplomering & lunch: 24 nov kl 12.00 - ca 14.00
* * *
Obs! Antalet deltagare är begränsat!
Arrangören reserverar sig för ev ändringar i programmet!
Välkommen!
&