Coaching

Sammanfattning
p
Längd: 2 dagar
Pris: 11 500 SEK exkl. moms
Utbildare: Consensus Utbildning AB plus
Utbildningsort: Örebro, Västerås
Typ av utb.: Öppen utbildning
Startdatum 2012-06-04
Consensus Utbildning AB

Coaching


Syftet med denna kurs är att skapa insikt och förståelse om kring coachingsamtalet. Tanken är att kursen skall utveckla förmågan att samtala med medarbetare utifrån en specifik teknik eller strategi, vilket på sikt kan leda fram till ett specifikt förhållningssätt.

För att uppnå denna kunskap kommer inledning av kursen att fokusera individens egna personlig utveckling. Målet med kursen är att utveckla varje individs förmåga att föra ett samtal utifrån cochingmodellen.

Kursen består av föreläsningar och gruppsamtal som behandlar olika teman av coaching.


För att beställa gratis information om Coaching, vänligen fyll i en intresseanmälan nedan.

Målgrupp

Utbildningen vänder sig till dig som tidigare gått någon form av grundläggande ledarskapsutbildning och nu vill fördjupa dig i verktyget coaching

Plats:

ÖREBRO Aspholmsvägen 9
VÄSTERÅS Sigurdsgatan 6

Investering

11 500 Kr/person exkl. moms
i priset ingår fika, lunch, middag, material samt 1 timmes personlig coachning Logikostnad tillkommer

Antalet platser är begränsat till 12 stycken.

Consensus Utbildning AB

Consensus Utbildning AB

Consensus arbetar inom tre affärsområden: Utbildning, Consulting och Human Relations. Ett modernt, privatägt kunskapsföretag som startades 2002 och som idag har 40 anställda. Consensus erbjuder kunskap till företag och organisationer, som på en gång, vill omsätta ny kunskap till affärsnytta. Ofta kan Consensus kunder dra stora fördelar av synergierna mellan de tre affärsområdena Consulting, Utbildning och Human Relations.

Utbildning

Vi skall leverera marknadens bästa utbildningar inom Ledarskap, Teknik och Ekonomi/Juridik. Det görs huvudsakligen genom upplevelsebaserad inlärning i både öppna och företagsanpassade utbildningar. Vi kompletterar även med mentorer och coachingstöd i samband med konsultation eller implementering av ett nytt arbetssätt.

Consulting

Vi skall tillgodose främst tillverkande företags behov av en rörlig organisation med hjälp av kvalificerade konsulter. Konsulternas kompetens skall alltid motsvara uppdragets art, något som vi säkerställer på ett effektivt sätt via vårt affärsområde Utbildning.

Human Relations

Vi skall erbjuda företag och organisationer inom både privat, statlig och kommunal verksamhet kvalificerade tjänster inom Human Resource-området. Vi jobbar professionellt, effektivt och resultatinriktat med tjänster såsom rekryteringsstöd och organisationsutveckling.

Våra lokaler finns på Aspholmsvägen 9 i Örebro samt på Sigurdsgatan 6 i Västerås. Här har vi ljusa och trevliga utbildningssalar med modern teknik men även mindre rum som passar bra för grupparbeten.

» Mer information om Consensus Utbildning AB eller deras utbildningar, gör en intresseanmälan!


plusVisa alla utbildningar med Consensus Utbildning AB

Intresseanmälan

För att beställa information om Coaching, fyll i följande uppgifter:

* =  Obligatoriskt fält
Errors
*
*
*
*
*
*
*
» Vad händer nu?
This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:

Kontaktuppgifter till Consensus Utbildning AB

Consensus Utbildning AB

Aspholmsvägen 9
702 27 Örebro

Tel: 019-26 54 10
www.consensus.nu

Kontakta Consensus Utbildning AB
Mer information
 
Beställ information

För att beställa information om Coaching, fyll i följande uppgifter:

This field is used for controlling automatic form submits. Please leave it blank:
» Vad händer nu?
Recensioner
Skriv en recension!
Partners
DI.se
banner
banner
trs.se
banner
banner
banner
banner
banner
banner
Kurser.se