
Det är också viktigt att vi anpassar oss till respektive målgrupp eftersom behoven skiljer sig åt. Att vara säljare är att vara pedagog med resultatansvar. I säljutbildning fortsättning går vi på djupet med en pedagogisk försäljningsmetodik med coachningen som grund. Det är en helt unik utbildning som passar perfekt för rutinerade säljare som vill få ännu bättre affärer och få fler avslut på kortare tid.
Vi går vidare och ökar förståelsen för hur kunden arbetar, tänker och fattar beslut. Med den coachande säljtekniken lär vi oss också vilka förväntningar vi har på oss som nya leverantörer men också hur vi hanterar gamla kunder och kunder som ibland är lite krångliga. Med hjälp av den coachande frågetekniken kommer vi att öka nyförsäljningen och merförsäljningen på ett sätt och i en omfattning som vi tidigare inte trott varit möjligt.
- En ny säljmetodik med coachingen som grund
- En större förmåga att styra säljmötena efter din agenda
- Kontroll över tid och innehåll på kundmötena
- Ett nytt sätt att boka möten
- En större förståelse för hur kunden tänker vid avslut
- Fått förmåga att få in flera nya kunder
- En ny motivation och trivs änne bättre som säljare
- Möjlighet att alltid en chans att återkomma till kunden efter ett nej
- En metod som neutraliserar konflikter med missnöjda kunder

Nästan alla säljare pratar för mycket och tar centrum från kunden. Nyckeln till bra försäljning är frågor, men inte för att säljaren skall förstå kundens behov utan för att kunden själv skall förstå sitt behov. Detta är ett unikt sätt att sälja på. Med den här metoden blir säljarna “hjälpare” istället för “krängare”. Vilket gör att både nyförsäljningen och merförsäljningen ökar!
De flesta säljare vill oftast bara visa vad de har att erbjuda och använder inte presentationen för att ställa frågor så att kunden förstår sitt behov.
Bakom varje bild ska det finnas en tanke som leder försäljningen vidare.
Att göra en säljande offert kräver en del kunskaper i hur man läser ett brev, och vem som läser det, för att få högsta uppmärksamhet. För att kunna göra en säljande offer går vi igenom grundkomponenterna som gör att mottagaren får:
För mer information om Säljcoachen AB och deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan!
För att beställa information om Coacha kunderna till köp, fyll i följande uppgifter:
En säljare som direkt tar kommandot genom att börja prata och sedan fortsätter att prata utan att ge kunden utrymme upplevs av de flesta kunder som en "krängare".
Med en coachande säljteknik kommer kunderna i centrum på ett annat sätt som ökar försäljningen.