|
Sammanfattning
![]()
![]() |
|
|||||||||||

- Få kreativare möten som inspirerar till utveckling
En workshop är ett möte som har stora inslag av kreativitet och skapande. En grupp ska gemensamt få fram en idé, en produkt ett resultat eller en tanke. För det krävs både struktur och kreativitet.
I ett formellt möte finns det ofta en färdig agenda och ett antal punkter att avhandla. I en workshop är upplägget snarast det motsatta. En workshop är ett möte som har stora inslag av kreativitet och skapande. En grupp ska gemensamt få fram en idé, en produkt ett resultat eller en tanke. För det krävs både struktur och kreativitet. Och ett tydligt syfte som styr metodval och upplägg.
Utbildningen är casebaserad och övningarna fokuserar på olika kreativa metoder för hur man på bästa sätt lägger upp en workshop. Teorier kring såväl Cafémetodik, och Open Space finns med som grund och byggs på med olika verktyg för skapande, summering, beslutsfattande och visualisering. Med Lärkartan® som komplement till övrigt kursmaterial skapas också en tydlig process
Kursen Att leda workshops riktar sig till alla som i sin yrkesroll behöver utveckla sin förmåga att leda workshops.
"Att leda workshops är en av de bästa och mest matnyttigaste kurser jag gått. Det allra bästa var den processmodell jag fick med mig hem i hur man organiserar och genomför en workshop. Jag har haft strålande nytta av detta och genomfört många här på jobbet."
Agneta Wändell - Sveriges Ingenjörer
"Vi fick många bra tips på hur man kan få en grupp att engagera sig och delta i en workshop och att vi fick praktisera många utav dessa tips själva i små grupper på olika sätt. De saker jag lärde mig under utbildningen kommer jag ha nytta av i alla typer av möten med människor"
Camilla Ohlsson - Malmö stad
"Det som var speciellt bra var tips på verktyg man använder och processplanen."
Ulrika Freinander Alfa Laval
"Varenda stund var fyll av förväntningar, nya idéer och intresse att vara delaktig. Jag kommer att ha mycket nytta av kursen när jag i närmaste framtiden skall anordna några workshoppar."
NUTEK

Målet med kursen Att leda workshops är att få konkreta kunskaper och en praktisk verktygslåda för att leda kreativa processer och möten.
Antal dagar: 2
Tider: 09:00 - 17:00
Investering: 13 600:-
Fika, lunch, kursmaterial samt en timmes fri support efter genomförd utbildning ingår.
TIPS!
Vi kan även skräddarsy den här utbildningen. Vi tar fram en anpassad utbildning för era behov och utgår från era förutsättningar.

Advantum Kompetens erbjuder både öppna och företagsinterna utbildningar inom ledarskap, pedagogik, kommunikation och HR.
Vårt öppna program finns i Stockholm, Göteborg och Malmö. Företagsanpassade utbildningar levererar vi i hela Norden.
Vår affärsidé är att leverera effektiva utbildningar med bestående resultat. Det gör vi genom vår process Före - Under - Efter där vi hjälper både deltagare och chef att planera för ett resultat med ett unikt metodmaterial. Materialet ingår i alla våra utbildningar.
Vår pedagogik säkerställer ett effektivt lärande där du som deltagare är aktiv och där du får såväl konkreta verktyg för din egen vardag som fakta och tankemodeller för vidare reflektion och fördjupning. Våra Lärkartor som ingår i de flesta av våra utbildningar är unika på marknaden och säkerställer att du får mesta ut mesta möjliga av din utbildning.
Vår specialinriktning i strategiska kompetensfrågor gör också att vi har möjlighet att säkerställa att ni som organisation har ett ramverk som säkerställer effektiv kompetensutveckling från ax till limpa.
Advantum Kompetens startades år 2000 och har utvecklats till att idag vara ett rikstäckande företag. Vi är idag drygt 40 personer som brinner för att utveckla såväl individer som organisationer till högre nivåer. Våra kunder finns i hela landet i de flesta branscher, såväl i privat- som offentlig verksamhet.
Sedan 2004 är Advantum Kompetens certifierade enligt SAUF - Sveriges Auktoriserade Utbildningsföretag. SAUf är en branschförening som verkar för seriositet och god kvalitet genom att ställa höga etiska och pedagogiska krav på medlemmarna.
» Mer information
För mer information om Advantum Kompetens AB och deras utbildningar, gör en kostnadsfri intresseanmälan nedan.
För att beställa information om Att leda workshops, fyll i följande uppgifter:
| Snittbetyg | Antal | Rek. | ||
| 4,7 | 5 | 100 % |
Advantum Kompetens har under årens lopp arbetat i snart sagt alla branscher och företag samt inom kommuner, landsting och statliga verk. Kursdeltagarna ger i snitt utbildningen 4,6 i helhetsomdöme på en 5-gradig skala! Vad säger då kursdeltagarna?